Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. novembra 2017

Ťažba ropy z bridlíc bude v nasledujúcich rokoch rásť rýchlejšieProdukcia bridlicovej ropy bude v nasledujúcich štyroch rokoch rásť podstatne rýchlejšie, než sa pôvodne očakávalo. Uviedla to v utorok vo svojej novej prognóze ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
New York/Viedeň 7. novembra (TASR) - Produkcia bridlicovej ropy bude v nasledujúcich štyroch rokoch rásť podstatne rýchlejšie, než sa pôvodne očakávalo. Uviedla to v utorok vo svojej novej prognóze vývoja na ropnom trhu (World Oil Outlook) Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Dôvodom sú práve kroky organizácie, ktorá obmedzila produkciu, čo prispelo k rastu cien komodity. To pomohlo americkým producentom, ktorým sa pri predchádzajúcich nízkych cenách produkcia ropy z bridlíc do takej miery neoplácala.


Podľa OPEC vzrastie produkcia bridlicovej ropy v Severnej Amerike do konca roka 2021 na 7,5 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov). To je o 56 % vyšší objem, než ropný kartel predpokladal v prognóze z minulého roka.

Revidovaný odhad tak pre OPEC predstavuje dilemu: organizácia v úsilí podporiť ceny ropy vlastnú produkciu obmedzuje, čo ale pomáha konkurentom zo Severnej Ameriky. Dopyt po rope z OPEC sa však mení len minimálne a tento stav bude pretrvávať až dovtedy, dokedy produkcia ropy z bridlíc nedosiahne svoje maximum, čo bude niekedy po roku 2025.

OPEC odhaduje, že produkcia bridlicovej ropy bude rásť najmä v Spojených štátoch. Čiastočne k tomu prispejú aj spoločnosti v Kanade, Argentíne a Rusku.

Aj nový odhad na tento rok poukazuje na rýchlo sa zvyšujúcu produkciu. Podľa najnovšieho odhadu dosiahne produkcia ropy z bridlíc v Severnej Amerike tento rok 5,1 milióna barelov denne. To je takmer o štvrtinu vyšší objem, než OPEC uvádzal v prognóze z minulého roka.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Inštalácia odkloňovačov letu vtákov ponad rieku Váh stála 10.000 eur
<< predchádzajúci článok
Falck Záchranná obnovuje vozový park, nakúpila desiatky sanitiek

Ťažba ropy z bridlíc bude v nasledujúcich rokoch rásť rýchlejšie - diskusné fórum čitateľov