Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. februára 2010

Tender ovládli Falck a dve štátne záchrankyV treťom kole tendra na prevádzkovanie záchrannej zdravotnej služby sa opäť najviac darilo spoločnosti Falck Záchranná, a.s. Košice a dvom štátnym záchrankám, Záchrannej a ...Zdieľať
Foto: SITA


BRATISLAVA 1. februára (WEBNOVINY) - V treťom kole tendra na prevádzkovanie záchrannej zdravotnej služby sa opäť najviac darilo spoločnosti Falck Záchranná, a.s. Košice a dvom štátnym záchrankám, Záchrannej a dopravnej zdravotníckej službe Bratislava a Záchrannej službe Košice. Dohromady získali 58 zo 74 rozdeľovaných sídiel. Falck vyhral boj o 28 staníc, bratislavská štátna záchranka o 18 a košická o 12 licencií na prevádzkovanie ambulancií.

Okrem nich sa ešte darilo firme ZaMED, s.r.o Komárno, ktorá získala šesť sídiel. Ostatné stanice si rozdelili zväčšia štátne fakultné zdravotnícke zariadenia. Dohromady pridelilo Ministerstvo zdravotníctva SR v treťom kole súťaže licencie na prevádzkovanie ambulancií 11 spoločnostiam. V súčasnosti platia zdravotné poisťovne za posádku sanitky s lekárom takmer 28 tis. eur a bez lekára necelých 17 tis. eur mesačne.

Vo všetkých troch kolách tendra sa pritom rozdeľovalo 270 staníc. Najúspešnejšou spoločnosťou sa stala Falck Záchranná, a.s. Košice. Dohromady bude prevádzkovať 90 z nich. Druhou v poradí je štátna Záchranná a dopravná zdravotnícka služba Bratislava s 53 sídlami. Trojicu najúspešnejších uzatvára košická štátna záchranka. Tá dostala 38 ambulancií. K ďalším úspešným firmám patrí najmä LSE - Life Star Emergency, spol. s.r.o. Limbach (20) a ZaMED, s.r.o Komárno (19).

Tak prvé, ako aj druhé kolo súťaže na záchranky vyvolalo vlnu kritiky. Výhrady voči nemu mala najmä Asociácia poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby. Nepozdávali sa jej kritériá súťaže, ako aj ich vyhodnocovanie. Ministra zdravotníctva Richarda Rašiho preto vyzvali, aby súťaž zrušil a neskôr aj na to, aby odstúpil. Ten však všetky pochybnosti odmietol. Neskôr členovia asociácie podali na ministerstvo žalobu a zároveň sa obrátili aj na Generálnu prokuratúru SR.

O súťaži sa hovorilo aj na pôde parlamentného zdravotníckeho výboru. Jeho poslanci dokonca v tejto súvislosti schválili na ministerstve poslanecký prieskum. Najmä opozícia chcela pri tejto príležitosti nahliadnuť do spisových materiálov jednotlivých uchádzačov. Rezort im to však neumožnil, keďže by to podľa neho mohlo ovplyvniť ďalší priebeh tendra. Opoziční poslanci neboli s výsledkami prieskumu spokojní a snažili sa o jeho rozšírenie, koalícia však bola proti a celý prieskum ukončila.

Prvé kolo tendra však spôsobilo rozbroje aj medzi samotnými poskytovateľmi, keď sa proti sebe postavili úspešní a neúspešní uchádzači. Situácia vyústila až do založenia novej asociácie záchraniek. Popri existujúcej Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby si najúspešnejšie spoločnosti z prvého kola vytvorili Asociáciu záchrannej zdravotnej služby.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Štrajk kamionistov sa v Bratislave zatiaľ nekoná
<< predchádzajúci článok
Protest dopravcov v Banskej Bystrici pokojný