03. februára 2013

Tenisti prehrali na Ukrajine, budú bojovať o záchranu

V druhej nedeľňajšej dvojhre nestačil Andrej Martin na Iľju Marčenka 5:7, 6:7 (4), 4:6.

lukas lacko gilles muller KREMENČUK 3. februára - Slovenskí tenisoví reprezentanti prehrali s Ukrajincami v stretnutí 1. kola I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára 2013 reprezentačných družstiev mužov v Kremenčuku 2:3.

V druhej nedeľňajšej dvojhre, celkovo štvrtej, nestačil Andrej Martin na Iľju Marčenka na tvrdom povrchu Greenset v hale klubu Premier 5:7, 6:7 (4), 4:6.

Ukrajinci si zahrajú 5. 7. apríla proti Švédom o postup do jesenného zápasu o svetovú skupinu ročníka 2014 tejto súťaže pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF). Ak znova uspejú, potom práve Švédi budú 13. - 15. septembra súpermi Slovákov v 1. kole play-off o zotrvanie.

V prípade úspechu severanov v dueli s Ukrajincami by Slováci nastúpili v spomenutom termíne už v rozhodujúcom 2. kole play-off o záchranu proti Dánom alebo Holanďanom.

Tím SR si zachoval príslušnosť k tejto skupine regionálnej zóny víťazstvom 3:1 v domácom prostredí 14. - 16. septembra 2012 nad Portugalskom v rozhodujúcom 2. kole play-off o zotrvanie. Finalisti ročníka 2005 Slováci hrajú na tejto úrovni od roku 2007.

V spomenutej sezóne i v roku 2008 prehrali v play-off o elitnú šestnástku (s Kórejskou republikou, resp. Srbskom), v ostatných štyroch edíciách zvládli "záchranárske práce": v roku 2009 to bolo proti Macedónčanom, potom proti Bielorusom a v roku 2011 doma práve proti Ukrajincom, ktorých zdolali 4:1. Teraz ich piaty raz za sebou čaká úloha vyhnúť sa "III. lige".

Martin nestačil na Marčenka

Debutant v tíme SR začal vynikajúco, keď v štvrtom geme brejkol súpera a následne si udržal podanie (4:1).

Potom však z ukrajinského reprezentanta opadla nervozita, začal hrať agresívnejšie a dominoval na kurte, prerazil podanie súpera v siedmej i jedenástej hre a prvú časť doviedol do víťazného konca. Druhý set mal podobný priebeh, Slovák v ňom viedol 4:1 i 5:2, keď opäť vo štvrtom geme uspel na príjme.

Lenže Ukrajinec pri servise Martina na zisk druhého dejstva zabojoval a znížil na 4:5. V jedenástej hre Martin odvrátil tri brejkbaly a ujal sa vedenia 6:5. Druhý set vyvrcholil v tajbrejku, v ktorom ťahal za kratší koniec 23-ročný Bratislavčan.

V tretej časti už dominoval domáci reprezentant, ktorý si utvoril náskok 3:0, potom si obaja aktéri držali podanie, až v deviatej hre uspel pri súperovom servise slovenský reprezentant, čím znížil na 4:5. Nasledujúci gem však Martin prehral a Ukrajinci sa mohli tešiť z víťazstva.

Lackovi došla para

Štyridsiaty deviaty muž svetového rebríčka Lacko premenil v prvom sete piaty setbal, keď predtým v deviatej hre čelil štyrom brejkbalom.

V druhom sete sa držiteľ dvoch singlových titulov z hlavného okruhu Dolgopolov ujal vedenia 3:0, keď zobral Slovákovi podanie v druhej hre, obaja tenisti si potom udržali servis až do konca druhého dejstva.

Ukrajinec esom premenil hneď svoj úvodný setbal. Domáci hráč v treťom sete dominoval na príjme hneď dvakrát - v treťom i siedmom geme, v následnej ôsmej hre nepovolil Lackovi ani jeden fiftín a opäť zakončil set esom.

Zverencovi Ladislava Simona Lackovi absolútne nevyšiel vstup do štvrtého setu, keď neuspel pri svojom podaní v úvodnej hre, ani v treťom geme a keďže Dolgopolov si udržal podanie v oboch prípadoch, ujal sa vedenia 4:0. Slovákov výkon išiel úrovňou dole, prehral aj siedmu hru, v ktorej podával na udržanie sa v zápase. Ukrajinec získal štvrtý set pohodlne 6:1.

"Rozhodcovia nás vôbec nešetrili, vytiahli na nás príliš veľa sporných verdiktov. Arbitri boli slabí a neobjektívni, ale to je pre zápas u súpera typické," skonštatoval na Twitteri účastník jedného finále na hlavnom okruhu Lacko.

Po sobotňajšej štvorhre, v ktorej Filip Polášek s Igorom Zelenayom zvíťazili s Dolgopolovom a Sergijom Stachovským 7:6 (4), 7:6 (3), 6:3, bol stav 2:1 pre hostí. V piatkových dvojhrách bodovali jednotky oboch tímov proti dvojkám. Debutant v DP Martin podľahol Dolgopolovovi 2:6, 2:6, 5:7. O vyrovnanie za hostí sa postaral Lacko, ktorý zvíťazil nad Stachovským 6:2, 5:7, 7:6 (5), 6:4.

UKRAJINA - SLOVENSKO 3:2
(1. - 3. februára na tvrdom povrchu Greenset v hale klubu Premier v Kremenčuku)

piatok:
Alexandr Dolgopolov - Andrej Martin 6:2, 6:2, 7:5
Sergij Stachovskij - Lukáš Lacko 2:6, 7:5, 6:7 (5), 4:6

sobota:
Alexandr Dolgopolov, Sergij Stachovskij - Filip Polášek, Igor Zelenay 6:7 (4), 6:7 (3), 3:6