Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. decembra 2007

Teplári vraj vypočítali nové ceny podľa vlastných odhadovMožný nárast ceny tepla pre domácnosti o 10 %, ktorý vypočítali teplárenské spoločnosti, je podľa Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP) postavený na základe ich subjektívnych ...Zdieľať
BRATISLAVA 12. decembra (WEBNOVINY) - Možný nárast ceny tepla pre domácnosti o 10 %, ktorý vypočítali teplárenské spoločnosti, je podľa Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP) postavený na základe ich subjektívnych očakávaní. Podľa SPP teplári totiž vypočítali možnú novú cenu tepla na základe vlastných odhadov budúcej ceny ropy a vývoja kurzu. "Skutočné hodnoty týchto parametrov budú známe až podľa reálneho vývoja v roku 2008. Až tieto skutočné ceny ropy a ropných produktov na svetových trhoch a skutočný vývoj kurzu koruny voči doláru budú postupne vstupovať do cenových vzorcov, ktoré sú súčasťou kontraktov medzi SPP a odberateľmi a budú určovať konečnú cenu," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa SPP Dana Kršáková. Cena ropy Brent a kurz slovenskej koruny voči dolára ovplyvňujú cenu zemného plynu, ktorý tvorí v cene tepla približne 65 %.Podľa SPP pri relevantnom porovnaní ceny zemného plynu od SPP pre rok 2007 a 2008, a použití rovnakého kurzu a ceny ropy Brent rovnaký pre oba roky, vyjde pre väčšinu teplární cenový rozdiel približne 4 až 6 %. "Toto predstavuje reálny nárast cenových vzorcov, ktorý je "spôsobený" SPP. Na margo tohto rozdielu treba jasne povedať, že SPP v súčasnosti zakomponováva minimálny očakávaný nárast v priemere približne 4 % do vzorcov v kontraktoch pre všetkých zákazníkov mimo domácností, a to na základe rokovaní s Gazprom-Exportom, dodávateľom zemného plynu," konštatovala Kršáková.


Cena tepla na budúci rok môže pre domácnosti v priemere vzrásť až o 10 %. Ako pre agentúru SITA uviedol predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšívaný v priemere by sa tak cena tepla mohla pre jednu domácnosť zvýšiť o 33 až 55 Sk za jeden gigajoul. Na konci októbra pritom avizovali teplári maximálne zvýšenie cien tepla pre domácnosti na úrovni 4 %, a to kvôli medziročnému zníženiu objednaného množstva tepla odberateľmi. "Minulý týždeň sme dostali od Slovenského plynárenského priemyslu ceny zemného plynu pre budúci rok. Po spracovaní nových cien a ich aplikácie do potrebných vzorcov sa zistila absurdná skutočnosť, na základe ktorej sú výsledné ceny zemného plynu vo všetkých kľúčových tarifách o 10 až 15 % vyššie, ako uvažoval regulačný úrad pre výpočet ceny tepelnej energie pre rok 2008," zdôvodnil nové odhady vývoja cien tepla Obšívaný.
SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dobrý výsledok ZO dávali tušiť údaje o priemyselnej produkcii
<< predchádzajúci článok
Kasparov odstúpil zo súboja o post prezidenta

Teplári vraj vypočítali nové ceny podľa vlastných odhadov - diskusné fórum čitateľov