Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

30. júna 2007

The Police, legíny a Transformeri prežívajú comebackSkupiny The Police a Stray Cats sú na turné, legíny a široké opasky sú znova štýlové a po hračke Transformera túži každý, nielen dieťa. Osemdesiate roky sú späť. Vrátili sa v roku 2007. ...Zdieľať

BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) - Skupiny The Police a Stray Cats sú na turné, legíny a široké opasky sú znova štýlové a po hračke Transformera túži každý, nielen dieťa. Osemdesiate roky sú späť. Vrátili sa v roku 2007. Obyčajne trvá celé generácie, kým sa trendy znovu objavia. V šesťdesiatych rokoch hippies začali znovu nosiť kovbojské bundy a koráliky, ktoré kedysi zdobili pôvodných obyvateľov Ameriky. Popkultúra sedemdesiatych rokov znovu po dvadsiatich rokoch oživila trendy inšpirované šou ako Happy Days, alebo skupinou Sha Na Na. V deväťdesiatych rokoch sa tie sedemdesiate znovu vrátili aj so zvonovými nohavicami. Jedným z najúspešnejších bol pritom seriál Tie roky sedemdesiate.

Podľa expertov je v súčasnosti "recyklácia trendov" omnoho rýchlejšia. Dôvodom je nostalgia, technológie a marketing. "Osemdesiate roky boli pred terorizmom, pred akýmikoľvek spomienkami na 11. september. Ľudia sa vtedy nebáli žiadnych teroristov. Boli to pokojné časy. Dnes to dáva zmysel, prečo je táto doba taká atraktívna," uviedla profesorka a kultúrna historička z University of Southern California Alice Echols.

Transformeri, teda hračky, ktoré sa dokážu zmeniť z automobilov na robotov začala spoločnosť Hasbro vyrábať v roku 1984. Už krátko po ich uvedení na trh inšpirovali dobrí Autoboti a zlí Deceptikoni celú radu kreslených rozprávok, komiksov a v roku 1986 aj animovaný film Transformers: The Movie. "Transformeri majú obrovskú fanúšikovskú základňu," vyhlásila viceprezidentka pre marketing Hasbro, Samantha Lomow.

Mnohí ľudia, ktorí teraz už majú deti, chcú nadšenie z obľúbených hračiek zdieľať so svojimi rodinami. Patrí medzi nich aj režisér Steven Spielberg, ktorý produkuje snímku Transformers (2007). Ich fanúšikom bol pritom už od debutu. "Nehovorím teraz o kupovaní hračiek pre moje deti. Rozprávam o čítaní komiksov a kupovaní Transformerov pre mňa. Hrávam sa s nimi aj spolu s mojimi deťmi. Ja som však ten, kto je nimi úplne okúzlený," priznal Spielberg.

SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Actapuerce našli zub vzdialeného predchodcu človeka
<< predchádzajúci článok
Polanski sa nechystá na dôchodok