19. januára 2006

Totmianinová s Marininom s 5. titulom na ME v krasokorčuľovaní

Ruský pár Tatiana Totmianinová, Maxim Marinin sa stal piatykrát v rade majstrom Európy v krasokorčuľovaní športových dvojíc. Na kontinentálnom šampionáte v Lyone zverenci Olega Vasiljeva vyhrali obe ...

LYON 19. januára (WN/SITA) - Ruský pár Tatiana Totmianinová, Maxim Marinin sa stal piatykrát v rade majstrom Európy v krasokorčuľovaní športových dvojíc. Na kontinentálnom šampionáte v Lyone zverenci Olega Vasiljeva vyhrali obe časti súťaže a jasne zvíťazili s vyše sedembodovým náskokom pred Nemcami Aľonou Savčenkovou s Robinom Szolkowým. Tretiu priečku obsadili Maria Petrovová s Alexejom Tichonovom z Ruska, ktorí neudržali 2. pozíciu po krátkom programe. Slovensko v športových dvojiciach nemalo zastúpenie. Na voľné jazdy napokon nastúpilo len trinásť párov, Česi Oľga Prokuronovová - Karel Štefl pre zranenie partnerky finálovú časť súťaže nedokončili.

Totmianinová s Marininom predviedli najčistejšiu voľnú jazdu, ostatní súperi sa nevyhli chybám. Ich jazda na hudbu Romeo a Julia v úprave známeho Edvina Mártona bola takmer dokonalá. Nechýbali čisté skoky i efektné dvíhané figúry, v ktorých sú majstrami. Predviedli vynikajúcu súhru i obratnosť. Za svoj stredajší výkon dostali od rozhodcov 127,83 bodu, čo v celkovom súčte dalo 195,87 bodu a suverénne vedenie. Dvadsaťštyriročná Totmianinová a o štyri roky starší Marinin sú najväčšími favoritmi aj olympijskej súťaže. Krasokorčuliari pripravujúci sa v Chicagu naposledy prehrali na veľkej súťaži v decembri 2004 pri finále Grand Prix ISU. "S našou jazdou sme veľmi spokojní, opäť sme sa dostali na vrchol. Máme za sebou veľa práce, aby sme sa dostali na trón, ktorý držíme už päť rokov. Teraz nás čaká príprava na ZOH, kde chceme opäť uspieť,“ povedal po súťaži Marinin. Nemci Savčenková, Szolkowy boli po krátkom programe tretí, ale vo voľnej jazde sa pri Vangelisových skladbách odviazali a boli výraznejší ako ruskí manželia Petrovová s Tichonovom, ktorí boli v priemere vekovo najstarším párom v štartovom poli. Petrohradčania, ktorí sú dvojnásobní európski šampióni z rokov 1999 a 2000, vystúpili na stupeň víťazov na kontinentálnom šampionáte už siedmykrát, z toho piatykrát v rade. Z posledných piatich šampionátov majú štyrikrát bronz a jedno striebro.

Výsledky:

Športové dvojice - konečné poradie: 1. Tatiana Totmianinová, Maxim Marinin (Rus.) 195,87, 2. Aľona Savčenková, Robin Szolkowy (Nem.) 188,08, 3. Maria Petrovová, Alexej Tichonov 187,04, 4. Julia Obertasová, Sergej Slavnov (všetci Rus.) 173,90, 5. Dorota Zagorská, Mariusz Siudek (Poľ.) 153,67, 6. Marylin Plaová, Yannick Bonheur (Fr.) 138,20, 7. Eva-Maria Fitzeová, Rico Rex 134,44, 8. Rebecca Handkeová, Daniel Wende (všetci Nem.) 130,70.