Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

21. októbra 2012

Trenčín chystá poľovačku na premnožené líšky v lesoparkuV trenčianskom lesoparku Brezina sa okrem diviakov premnožili už aj líšky. Mesto preto chystá poľovačky na škodnú, kam patria aj líšky. „Keďže Brezina je nepoľovný revír, mesto ...Zdieľať
liska TRENČÍN 21. októbra (WEBNOVINY) – V trenčianskom lesoparku Brezina sa okrem diviakov premnožili už aj líšky. Mesto preto chystá poľovačky na škodnú, kam patria aj líšky.


„Keďže Brezina je nepoľovný revír, mesto rieši takúto situáciu žiadosťou o povolenie na odstrel premnoženej zveri. Povolenie vydáva Obvodný lesný úrad, poľovačku potom zabezpečuje najbližšie poľovnícke združenie, v prípade Trenčína je to združenie Ostrý vrch Soblahov. Práve tento týždeň Mesto dostalo od Obvodného lesného úradu povolenie na tri poľovačky, ktoré sa uskutočnia do 31. januára 2013,“ informoval primátor mesta Richard Rybníček. Premnožená zver postupne stráca prirodzenú plachosť a prichádza až k ľudským obydliam. Diviaka tak videli už aj na Hviezdoslavovej ulici, líšku zase na sídlisku Juh.


Predátori majú dosť potravy

Predseda Poľovníckeho združenia Ostrý vrch so sídlom v Soblahove Ján Drha vníma premnoženie líšok ako prirodzenú reakciu prírodu.

„Minulý rok bola veľká úroda bukvíc a úrodný rok na poliach, hlodavce mali dobré podmienky a premnožili sa. Predátori tým, že majú dosť potravy, urobili to isté,“ povedal.

Líšky sú prirodzene plaché zvieratá, problémom však u nich môže byť prenos besnoty, kedy sa toto zviera správa inak. Situáciu podľa Drhu pozorne sledujú.

„Robí sa všetko pre to, vakcinácie, odstrely, kontroly, aby sa prípadné ložisko zlikvidovalo,“ povedal. V Trenčíne zatiaľ besnotu u líšok nezaznamenali.


Mesto nechce svoje povinnosti ignorovať

Problémom však ostáva, čo s divou zverou, ktorá sa vyskytne v meste. Nie je totiž jasné, či ide o túlavé zviera, ktorého odchyt má zabezpečiť mestská polícia, alebo o poľovné zviera.

„Obec podľa zákona má zabezpečovať odchyt túlavých zvierat. Či aj zatúlanej líšky - nie je nikde jasne povedané. Mesto na jednej strane nechce svoje povinnosti ignorovať, no na druhej strane nechce ani prekročiť svoje kompetencie,“ hovorí Rybníček.

Trenčín preto listom požiadal ministerstvo vnútra o výklad paragrafu zákona o obecnom zriadení, ktorý ustanovuje, že obec je povinná utvoriť a chrániť zdravé podmienky a zdravý spôsob života a práce obyvateľom obce a chrániť životné prostredie. Radnica zároveň adresovala listy aj ministerstvu životného prostredia a ministerstvu pôdohospodárstva, kde ich žiada o informáciu, kto má robiť odchyt nebezpečných, chránených a poľovných zvierat v meste a ako má pri tom postupovať.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Starostu Moravského Lieskového v referende neodvolali
<< predchádzajúci článok
Desaťtisíce Britov protestovalo proti úsporným opatreniam

Trenčín chystá poľovačku na premnožené líšky v lesoparku - diskusné fórum čitateľov