09. júla 2009

Trnava vyhrala v Baku a v Európskej lige UEFA ide ďalej

Futbalisti Spartaka Trnava postúpili do 2. predkola premiérového ročníka novovytvorenej súťaže Európskej ligy UEFA 2009/2010. Zverenci hlavného trénera Karola Peczeho zvíťazili vo štvrtkovej odvete 1. ...

BAKU 9. júla (WEBNOVINY) - Futbalisti Spartaka Trnava postúpili do 2. predkola premiérového ročníka novovytvorenej súťaže Európskej ligy UEFA 2009/2010. Zverenci hlavného trénera Karola Peczeho zvíťazili vo štvrtkovej odvete 1. predkola na pôde azerbajdžanského vicemajstra Interu Baku 3:1 a nadviazali na triumf 2:1 z prvého zápasu spred týždňa v slovenskom Ríme. "Bílí andeli" sa v 2. predkole európskeho pohára číslo dva stretnú s FK Sarajevo z Bosny a Hercegoviny. Prvý duel bude na programe vo štvrtok 16. júla na Balkáne, odveta potom 23. júla v Trnave.

Skóre zápasu na Štadióne Tofika Bachramova, na ktorý bol vstup voľný, otvoril už v 11. min hlavou domáci Guttierez. V ďalšom priebehu prvého dejstva však dokázali dvakrát udrieť Trnavčania zásluhou Súkenníka v 34. a Kožucha v 40. minúte. V tej chvíli potrebovalo mužstvo trénera Kachabera Cchadadzeho streliť na postup až tri góly, čo sa napokon ukázalo ako nereálna úloha. Spartakovci si po zmene strán postup ustrážili, zásluhou Procházku pridali aj tretí gól a nechali zabudnúť na sezóny 2006/07 a 2008/09, keď nestačili v 1. predkole už neexistujúceho Pohára UEFA na azerbajdžanský Karvan Jevlach, resp. gruzínsky tím WIT Georgia Tbilisi.

Výsledok - 1. predkolo - odveta:
Inter Baku (Azerb.) - Spartak Trnava (SR) 1:3 (1:2) - prvý zápas: 1:2, do 2. predkola EL UEFA 2009/2010 postupuje Spartak Trnava
Góly: 11. Guttierez Freitas - 34. Súkenník, 40. Kožuch, 48. R. Procházka, ŽK: 42. Ľ. Hanzel (Trnava), ČK: 59. Ľ. Hanzel (Trnava), rozhodovali: Ante Vučemilovič-Simunovič ml. - Tomislav Šetka, Dalibor Conjar (všetci Chorv.)

Inter Baku: Wilson Junior - Šukurov, S. Abbasov, Accioly, Ismajlov (64. Rubins) - Čertoganov, Zlatinov (65. A. Mammadov), Červenka - Gusejnov, Walter Guglielmone (77. Ch. Mamedov) - Guttierez Freitas
Spartak Trnava: Kralj - J. Kotula, Gueye, Doležaj, Ľ. Hanzel - Kopúnek - P. Ďuriš, Súkenník (74. Železník), R. Procházka, Hruška (68. Jakubička) - Kožuch (79. Ľ. Bernáth)

Domáci hráči vedomí si nutnosti skórovať aspoň raz po prehre 1:2 v prvom dueli pred týždňom začali náporom. Už v 6. min sa Gusejnov po prihrávke Waltera dostal pred gólmana hostí Kralja, no rodák z Čiernej Hory slovenský tím podržal. Menej šťastia však mal o päť minút neskôr. Po ďalekonosnej strele Zlatinova dokázal Kralj vyboxovať loptu len pred seba a po Gusejnovej prihrávke Guttierez hlavou otvoril skóre stretnutia - 1:0. Trnavčanov inkasovaný gól zaskočil, naopak domáci sa nebojácne púšťali do ofenzívy. Pred uplynutím 20. min sa dostal do dvoch dobrých pozícií Gusejnov, ale ani raz neuspel. Spartakovci sa v ďalšom priebehu začali osmeľovať a v 34. min dokázali vyrovnať, keď priamy kop Kožucha usmernil do domácej siete Súkenník - 1:1. Domáci Inter sa z tohto okamihu ešte nestihol poriadne spamätať a Slováci udreli znovu. V 39. min ešte Kožuch v samostatnom nájazde neuspel, už o minútu si však všetko vynahradil a zabezpečil pre "bílích andelov" vedenie 2:1, keď ho obrana Baku nechala úplne nepokrytého pred brankárom Wilsonom Juniorom. Pre skúseného 33-ročného zakončovateľa to bol už tretí gól v priebehu jedného týždňa proti tomuto súperovi, keďže práve on zaznamenal oba presné zásahy v domácom dueli. Tesne pred koncom úvodnej štyridsaťpäťminútovky mal ešte šancu Guttierez, no skóre sa nemenilo.

Po zmene strán pokračovali hostia vo vynikajúcej efektivite. V 48. min Procházka vystihol chybnú rozohrávku defenzívy Interu a upravil už na 3:1 pre Spartak. V tej chvíli bolo definitívne rozhodnuté o postupe slovenského mužstva, keďže snáď nikto neveril, že by mohli Azerbajdžanci streliť v zostávajúcich 40 minút štyri góly. Taktické plány Peczeho zverencov mierne narušil v 59. min Ľuboš Hanzel, ktorý uvidel z rúk chorvátskeho hlavného arbitra Vučemiloviča-Simunoviča ml. červenú kartu a musel odísť predčasne do kabíny. Napriek tomuto faktu sa hostia dobre bránili a dokázali aj ohrozovať domácu bránku, ako napríklad v 62. min kapitán Doležaj z priameho kopu. Tréner Baku vzápätí poslal na ihrisko Rubinsa aj Mammadova, no kontaktný gól neprichádzal. Práve striedajúci Mammadov sa v ďalších minútach dostal dvakrát do šance, ani on však Kralja neprekonal. V 74. min sa na ihrisko dostal Železník namiesto zraneného Súkenníka. Nespokojní domáci fanúšikovia v záverečných minútach dávali najavo svoju nespokojnosť s výkonom Interu povzbudzovaním slovenského súpera, ktorý si svoj náskok aj napriek početnej nevýhode ubránil a s prehľadom postúpil do 2. predkola Európskej ligy UEFA. Trnavčania mohli v samom závere svoj triumf dokonca ešte zvýrazniť, striedajúci Železník sa však zamotal vo vlastných kľučkách a domáci mali následne aj šťastie.