Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. júna 2007

Trnka podá na ÚS SR nové podanie proti registrácii cirkvíGenerálny prokurátor Dobroslav Trnka podá na Ústavný súd SR nový návrh na konanie o súlade zákona o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností a zákona o ...Zdieľať

BRATISLAVA 20. júna (WEBNOVINY) - Generálny prokurátor Dobroslav Trnka podá na Ústavný súd SR nový návrh na konanie o súlade zákona o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností a zákona o registrácii cirkví a náboženských spoločností, pretože napadnuté ustanovenia zákona boli novelizované. Agentúru SITA dnes o tom informovala Jana Tökölyová z Generálnej prokuratúry SR.

Plénum Ústavného súdu SR (ÚS) dnes zastavilo konanie o návrhu generálneho prokurátora SR na začatie konania o súlade ustanovení zákona o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností a zákona o registrácii cirkví a náboženských spoločností práve preto, že generálny prokurátor vzal späť svoj návrh v celom rozsahu.

Generálny prokurátor považuje podmienky na registráciu cirkví za diskriminačné. V podaní na Ústavný súd SR poukázal na to, že ústava dovoľuje obmedziť združovanie osôb len v nevyhnutnom prípade, napríklad pri ohrození bezpečnosti štátu. Generálny prokurátor už v minulosti zdôraznil, že Slovensko svojou legislatívou vylúčilo vznik "malých" cirkví alebo náboženských spoločností. Pre takýto zásah do slobody združovania neexistujú pritom podľa neho "závažné a presvedčivé dôvody". Nejestvuje žiaden teoreticky ani reálny dôvod domnievať sa, že pôsobenie málopočetných náboženských komunít by mohlo akýmkoľvek spôsobom ohrozovať základné atribúty demokracie, zdôrazňuje generálny prokurátor.

Parlament v marci sprísnil podmienky na registráciu cirkvi. Cirkvi teraz potrebujú na registráciu súhlas 20-tisíc jej členov a nie sympatizantov, ako to bolo do marca.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Polícia odmieta, že hromadnú bitku majú na svedomí skíni
<< predchádzajúci článok
Občania pripomienkami odmietajú výstavbu Petržalka City