Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. októbra 2019

Trump: USA napriek odsunu vojsk zo Sýrie Kurdov neopustiliNa archívnej snímke americký prezident Donald Trump.Zdieľať
Na archívnej snímke americký prezident Donald Trump. Foto: TASR/AP
Washington 8. októbra (TASR) - Prezident Spojených štátov Donald Trump v utorok vyhlásil, že napriek tomu, že USA sťahujú svoje vojská zo severnej Sýrie, Kurdov neopustili. Informovala o tom agentúra AFP.


Americký prezident trvá na tom, že jeho rozhodnutie, ktoré Turecku "dáva zelenú" v možnom útoku na kurdské milície v Sýrii, neznamená, že by USA Kurdov opustili. Trump Kurdov vo svojom príspevku na Twitteri označil za "výnimočných ľudí a skvelých bojovníkov".

Trump takisto zdôraznil, že vzťah Spojených štátov so Severoatlantickou alianciou a ich obchodným partnerom Tureckom je "veľmi dobrý".

"Akékoľvek nevynútené a zbytočné boje Turecka budú devastujúce pre jeho ekonomiku a veľmi nestabilnú menu," vyhlásil Trump a dodal, že Spojené štáty Kurdom pomáhajú finančne, ako i zbraňami.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok oznámil, že Turecko je pripravené začať vojenskú operáciu proti kurdským silám na severe Sýrie. Kurdské milície Oddiely ľudovej obrany (YPG) ovládajú na severe Sýrie územie východne od rieky Eufrat. Pre Washington sú rozhodujúcim partnerom v boji proti Islamskému štátu, podľa Ankary sú však "teroristickou" odnožou kurdských separatistov pôsobiacich na území Turecka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Miera nezamestnanosti v ČR zostala v septembri na úrovni 2,7 %
<< predchádzajúci článok
Afganské úrady potvrdili smrť veliteľa odnože al-Káidy

Trump: USA napriek odsunu vojsk zo Sýrie Kurdov neopustili - diskusné fórum čitateľov