Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

26. apríla 2023

Turistickú sezónu tento víkend na Bojnickom zámku otvorí podujatie Strašidelný zámok (video)Od začiatku prestavby niekdajšieho hradu na romantické sídlo, s ktorou začal gróf Ján František Pálffy, uplynie v tomto roku už 135 rokov.Zdieľať
Turistickú sezónu tento víkend na Bojnickom zámku otvorí podujatie Strašidelný zámok

Hlavnú turistickú sezónu v Slovenskom národnom múzeu (SNM) - Múzeu Bojnice otvorí už tento týždeň Strašidelný zámok. Premiérový ročník podujatia ponesie podtitul 1888 a reflektovať bude práve na tento rok, keď započala prestavba hradu na romantický zámok i zhoreli strechy domov na námestí.

"Strašidelný zámok je podujatie, ktoré je úplnou novinkou v ponuke SNM - Múzea Bojnice. Cieľom aktuálneho vedenia múzea bolo nadviazať na tradíciu strašidelných podujatí, ktoré sa na Bojnickom zámku v minulosti realizovali," načrtla PR manažérka múzea Petra Gordíková.

Ide tak podľa nej o uvoľnené, ľahké pokračovanie Medzinárodného festivalu duchov a strašidiel, ktorého 25. finálny ročník mohli návštevníci vidieť v roku 2018. "Tematické podujatia sú stálou súčasťou ponuky múzea, je to viac-menej zábavná forma, ako návštevníkov prilákať do Bojníc a ukázať im históriu. Môžeme síce hovoriť o tom, že je to komerčná časť ponuky, ale istým spôsobom sa vždy odkazuje na históriu, ktorá súvisí priamo s Bojnickým zámkom," ozrejmila.

Od začiatku prestavby niekdajšieho hradu na romantické sídlo, s ktorou začal gróf Ján František Pálffy, uplynie v tomto roku už 135 rokov. V roku 1888 však zarezonovala i ďalšia veľká udalosť spätá s Bojnicami. "V tom istom roku totiž vyhorela v Bojniciach jedna časť námestia. Chytili sa strechy a pomaly všetky ostatné domčeky. Bola to veľká skaza, z ktorej sa ľudia spamätávali. Bojničania hovoria, a je to dokonca zachytené v niektorých historických prameňoch, že v predvečer požiaru sa na námestí zjavil duch čiernej panej a ukázal tým smerom, kde požiar potom vznikol," spomenul režisér podujatia Vojtech Bartko.

Dotyčný človek, ktorý čiernu paniu videl, sa podľa neho zľakol a nikomu o tom nepovedal. Myslel si, že pitia v panskej krčme bolo viac ako inokedy, no na druhý deň došlo k požiaru. "Podujatie tak bude o domnienkach, o tom, čo ľudia dokážu navymýšľať, ako dokážu veci nafúknuť. Bude tak o rečiach, prečo sa dejú zvláštne veci v Bojniciach, o hľadaní vinníka. Ľudia budú obviňovať grófa, že hrozné veci ako pozostatok cholery či požiar vznikajú preto, lebo zobudil duchov v hrade, ktorý začal prestavovať," priblížil Bartko.

Bartko v minulosti režíroval viacero ročníkov festivalu, tvrdí, že tento typ podujatia na zámok patrí. "Je strašidelne krásny. Tak, ako je na jednej strane krásny, rozprávkový a romantický, zároveň pod rúškom hmly a noci je strašidelný. Som presvedčený, že tieto témy na zámok patria. Nehovoriac o tom, že ide o obrovské lákadlo v rámci cestovného ruchu regiónu, Slovenska i strednej Európy," skonštatoval režisér.

Podujatie sa uskutoční v termínoch od 28. apríla do 1. mája a od 5. do 8. mája od 9.00 h do 17.00 h.   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Video: Tohtoročná letnú sezónu v Bojniciach otvoril strašidelný sprievod (22. 4. 2023)
 Letná turistická sezóna 2023 si v Bojniciach pripomenie výročia regiónu (11. 4. 2023)
 Bojnický zámok bude od apríla pre verejnosť otvorený dlhšie (27. 3. 2023)
 Bojnický zámok v roku 2022 navštívilo viac ako 150.000 ľudí (30. 1. 2023)
 Valentínska romantika na Bojnickom zámku (26. 1. 2023)
 Na Bojnický zámok sa vrátia strašidlá, múzeum vyhlásilo autorskú súťaž (5. 1. 2023)
 Bojnický kračún: Centrum Bojníc opäť patrilo oslave zimného slnovratu (foto) (20. 12. 2022)
 Foto: Zoo Bojnice má veľkú novinku. K sloniciam Maji a Guli pribudol nový slon - samec Tembo (1. 12. 2022)
 Bojnický zámok: Vianoce, ktoré očaria vaše zmysly (21. 11. 2022)
 Bojnický zámok: Nočná krádež – divadelná komédia na motíve skutočnej udalosti (13. 10. 2022)nasledujúci článok >>
Japonský pristávací model pravdepodobne havaroval, na Mesiaci zatiaľ dokázali umiestniť roboty len USA, Rusko a Čína (video)
<< predchádzajúci článok
Fanúšikovia komédií sa môžu tešiť na nový film R. Havlíka