Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. júla 2010

Turkmenský prezident chce vytvoriť súkromné médiáTurkménsky prezident Gurbagulij Berdymuchamedov vyzval na vytvorenie súkromných médií v jeho krajine, v ktorej zatiaľ existujú len štátne médiá. "Nariadim, aby predkladali návrhy na ...Zdieľať
turkmenistan Foto: SITA/AP AŠCHABAT 10. júla (WEBNOVINY) - Turkménsky prezident Gurbagulij Berdymuchamedov vyzval na vytvorenie súkromných médií v jeho krajine, v ktorej zatiaľ existujú len štátne médiá. "Nariadim, aby predkladali návrhy na zriadenie súkromných novín a časopisov," povedal podľa denníka Neutrálne Turkménsko. Turkménsko je jedinou postsovietskou krajinou, kde existujú len štátne médiá - päť TV staníc, 25 denníkov, 15 časopisov a jedna tlačová agentúra. Berdymuchamedov zároveň povedal, že jeho vláda podporí tých, ktorí si budú chcieť založiť novú politickú stranu, dodal však, že "so zakladaním nových strán sa netreba ponáhľať".


Po smrti bývalého prezidenta Saparmuratova Nijazova, prezývaného tiež Turkmenbaši, ktorý si v krajine vybudoval silný kult osobnosti, sa Berdymuchamedov snaží zmierniť izoláciu Turkménska. Podľa kritikov však ide len o kozmetické zmeny, ktoré nepriniesli väčšie dodržiavanie ľudských práv, slobodu a demokraciu. Podľa medzinárodnej ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch je Turkménsko stále "extrémne represívne a autoritárske". Od roku 1991 je v Turkménsku povolená iba jedna politická strana, vládna Demokratická strana, ktorá je bývalou odnožou Komunistickej strany Sovietskeho zväzu. Vedie ju Berdimuhamedov.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
KĽDR je ochotná vrátiť sa k jadrovým rokovaniam
<< predchádzajúci článok
ŽITŇANSKÁ: Treba zhodnotiť zloženie súdnej rady

Turkmenský prezident chce vytvoriť súkromné médiá - diskusné fórum čitateľov