Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. novembra 2019

Úhrnná suma pozostalostných dôchodkov má obmedzeniaSociálna poisťovňaZdieľať
Sociálna poisťovňa Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 7. novembra (TASR) - Súhrnná výška pozostalostných dôchodkov po tom istom poistencovi nemôže presiahnuť 100 % dôchodku zomretého poistenca. Neplatí to iba v prípade, ak k prekročeniu tejto sumy došlo z dôvodu zaokrúhľovania pozostalostných dôchodkov.


"Ak zomretý poistenec poberal dôchodok, pozostalostné dôchodky sa spravidla vypočítajú z tohto dôchodku zomretého, ktorý poberal ku dňu smrti. Ak zomretý poistenec nebol poberateľom dôchodku, najprv je potrebné vypočítať dôchodok zomretého ku dňu smrti," uviedol hovorca poisťovne Peter Višváder.

Výška vdovského alebo vdoveckého dôchodku je 60 % a sirotský dôchodok 40 % z výšky dôchodku zomretého. Ak je teda vdova alebo vdovec a jedna sirota, pozostalostné dôchodky predstavujú 100 % z dôchodku zomretého, a teda nie je ich potrebné nijako ďalej upravovať. Ale ak už sú napríklad vdova alebo vdovec a dve a viac sirôt, všetky pozostalostné dôchodky spolu prevyšujú 100 % dôchodku zomretého, je potrebné ich pomerne znížiť tak, aby úhrnom nepresiahli sumu dôchodku zomretého.

Ak zanikne nárok na výplatu niektorého z pozostalostných dôchodkov alebo vznikne nárok na jeho výplatu ďalšiemu pozostalému, dôchodky sa zase úmerne upravia podľa uvedených pravidiel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Problém dlhodobo nezamestnaných vidí M. Tokošová v exekúciách
<< predchádzajúci článok
Bratislava pri tvorbe územného plánu uvažuje o zelenej infraštruktúre

Úhrnná suma pozostalostných dôchodkov má obmedzenia - diskusné fórum čitateľov