Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - SprávyPridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Ekonomika

21. apríla 2012

Ukrajina chce využiť slovenský Eustream na prepravu plynuUkrajina má záujem využiť slovenský Eustream na prepravu plynu. „Je tam niekoľko možností, napríklad swapovým spôsobom zabezpečovať tranzit plynu na našom výstupnom bode v ...Zdieľať
plynukrajina BRATISLAVA 21. apríla (WEBNOVINY) - Ukrajina má záujem využiť slovenský Eustream na prepravu plynu.


„Je tam niekoľko možností, napríklad swapovým spôsobom zabezpečovať tranzit plynu na našom výstupnom bode v Kapušanoch. Druhou možnosťou je fyzická preprava, tam je časové hľadisko z pohľadu Eustreamu skoro dva roky, kým by sa to pripravilo,“ povedal minister hospodárstva Tomáš Malatinský po piatkovom rokovaní s ukrajinským ministrom energetiky a uhoľného priemyslu Jurijom Bojkom a premiérom Robertom Ficom.

Na rokovaní sa podľa Malatinského našlo aj tretie riešenie, ktoré opísal ako hybrid prvých dvoch. „Ja by som sa k tomuto riešeniu zatiaľ veľmi nevyjadroval, lebo ho Eustream ešte technicky neposúdil,“ skonštatoval.

Ukrajinský minister Bojko spomenul možnosť, pri ktorej by sa plyn prúdiaci zo západnej Európy ukladal do zásobníkov a pri vyššej cene plynu na trhu by sa následne predával.

Podľa Bojka momentálne Ukrajina vedie s Ruskom rozsiahle dialógy. Ich predmetom je zmluva o dodávke plynu, ktorú podpísala ešte minulá vláda. „Je zlá pre našu ekonomiku, pretože ceny plynu sú vysoké a pritom nemáme žiadne garancie o dodávkach plynu s použitím nášho transportného systému, čo je zlé aj pre Slovensko,“ povedal Bojko. Ten by zo strany Gazpromu uprednostnil zníženie cien a prísľub väčšieho objemu prepravovaného plynu. „Obe opatrenia sú pre nás veľmi dôležité,“ skonštatoval.

Po spustení prvej vetvy plynovodu Nord Stream sa znižujú dodávky plynu cez Ukrajinu. „Je tam myslím 20-percentný možný výpadok,“ komentoval Malatinský predpokladané zníženie výnosov na slovenskej strane.
Pokračovanie rokovaní o tranzite plynu sa podľa Malatinského očakáva v najbližšom čase. "Technikom a obchodníkom z Eustreamu bude trvať približne dva týždne, aby posúdili možné problémy," uzavrel. Obsahom piatkového rokovania boli aj oblasti ropy a elektriny, konkrétne body však ministri nekomentovali.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SMK chystá nový začiatok, zmenu názvu i stanov
<< predchádzajúci článok
V Holandsku krachli dohody o škrtoch, hrozí pád vlády

Ukrajina chce využiť slovenský Eustream na prepravu plynu - diskusné fórum čitateľov