Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

02. augusta 2019

UNIKÁTNY ZÁKROK: Tím chirurgov oddelil dvojičky zrastené hlavamiMaďarskí lekári úspešne oddelili siamské dvojčatá z Bangladéša, ktoré boli zrastené hlavami. Informovala o tom v piatok agentúra AFP.Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
 
Dháka 2. augusta (TASR) - Maďarskí lekári úspešne oddelili siamské dvojčatá z Bangladéša, ktoré boli zrastené hlavami. Informovala o tom v piatok agentúra AFP.


Trojročné dievčatá Rabia a Rukia podstúpili vo vojenskej nemocnici v bangladéšskom hlavnom meste Dháka 30-hodinovú operáciu na oddelenie svojich lebiek a mozgov, na ktorej spolupracoval 35-členný tím maďarských chirurgov.

Neurochirurg András Csókay uviedol, že stav detí je po konečnej operácii na ich oddelenie stabilizovaný. Pred operáciou im lekári dávali len 50-percentnú šancu na prežitie. Len malý počet operácií na oddelenie dvojčiat zrastených hlavami dopadne úspešne.

Počas prvej fázy chirurgického zákroku oddelili lekári vlani počas 14-hodinovej operácie spoločné mozgové cievy dvojčiat. V januári sa následne začala druhá fáza, ktorá trvala pol roka. Lekári v Budapešti počas tohto obdobia dvojičkám vložili implantáty na roztiahnutie kože na temene hlavy, ako i mäkkých tkanív hlavy. Výmena obväzov a ošetrenie rán si vyžiadali viac než 40 zákrokov na plastickej chirurgii.

Lekársky tím zostavila charitatívna organizácia Nadácia akcie pre bezbranných ľudí (ADPF), ktorú v roku 2002 založil Csókay spolu s plastickým chirurgom Gergelyom Patakim. Jej cieľom je poskytovať bezplatnú chirurgickú pomoc chudobným ľuďom v Maďarsku a zahraničí. Vykonali už približne 500 rekonštrukčných chirurgických operácií v Ázii a Afrike. Operovali i príslušníkov moslimskej menšiny Rohingov, ktorí pred masovým zabíjaním z Mjanmarska ušli do susedného Bangladéšu.

Rodičia bangladéšskych dvojičiek túto nadáciu požiadali o pomoc v roku 2017. Dvojičky totiž trpeli zriedkavou embryonálnou poruchou, ktorá postihuje jedno z piatich až šiestich miliónov narodených detí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Medvedie dni sú na Hrebienku 12 rokov, aktuálny ročník vzdeláva
<< predchádzajúci článok
Pred 75 rokmi nacisti zlikvidovali tábor v Auschwitzi-Birkenou

UNIKÁTNY ZÁKROK: Tím chirurgov oddelil dvojičky zrastené hlavami - diskusné fórum čitateľov