Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. februára 2018

Ursula von der Leyenová: NATO chce systém podobný vojenskému SchengenuNa archívnej snímke Ursula von der Leyenová.Zdieľať
Na archívnej snímke Ursula von der Leyenová. Foto: TASR/AP
Brusel 14. februára (TASR) - Severoatlantická aliancia plánuje zriadiť nový systém, ktorý by umožňoval voľný pohyb armádnych zložiek naprieč Európou. Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová to povedala v stredu počas dvojdňového zasadnutia ministrov obrany členských štátov NATO.


"V rámci Európy chceme zriadiť niečo ako vojenský Schengen, aby sme mohli svižne presúvať (vojakov), bez komplikácií, zbytočnej byrokracie a s veľkou rýchlosťou,"
vysvetlila von der Leyenová, ktorú citovala agentúra DPA.

Nemecko sa podľa ministerky ponúklo, že bude hostiť sídlo veliteľstva tohto orgánu. Dôvodom je nielen geografická poloha Nemecka, ktoré leží "v srdci Európy, ale tiež jeho výrazné skúsenosti v logistike a podpore".

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na začiatku dvojdňového podujatia povedal, že ministri by sa mali dohodnúť na zriadení dvoch nových veliteľstiev: veliteľstva pre Atlantik a podporného veliteľstva pre mobilitu vojsk v rámci Európy. Vytvorené by malo byť aj nové stredisko pre kybernetické operácie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rokovanie o Galkovi presunuli, vyzvali ho, aby sa vzdal funkcie
<< predchádzajúci článok
Elektronické formuláre: Len spoločne to zvládneme

Ursula von der Leyenová: NATO chce systém podobný vojenskému Schengenu - diskusné fórum čitateľov