Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. mája 2010

USA: Dohoda o jadrovom palive nezastaví sankcie


Tagy: USA Irán

Irán sa nevyhne sprísneniu sankcií i napriek dohode o výmene jadrového materiálu, ktorú v pondelok podpísali ministri zahraničných vecí Iránu, Turecka a Brazílie. V pondelok to ...Zdieľať
robert gibbs Foto: SITA/AP

TEHERÁN 18. mája (WEBNOVINY) - Irán sa nevyhne sprísneniu sankcií i napriek dohode o výmene jadrového materiálu, ktorú v pondelok podpísali ministri zahraničných vecí Iránu, Turecka a Brazílie. V pondelok to vyhlásil hovorca Bieleho domu Robert Gibbs. Podľa Washingtonu Irán sa musí zodpovedať za nedodržanie svojich záväzkov. "Nezmení to kroky, ktoré podnikáme, vrátane sankcií," povedal Gibbs. USA sú podľa neho stále znepokojené iránskym jadrovým programom a skutočnosťou, že islamská republika pokračuje v obohacovaní uránu. Ak však Irán dodrží všetky podmienky novej dohody, bude to znamenať "určitý pokrok".

Ministri zahraničia Iránu, Turecka a Brazílie dohodu podpísali po trojstranných rokovaniach medzi Ahmadínedžádom, brazílskym prezidentom Luizom Ináciom Lulom da Silvom a tureckým premiérom Recepom Tayyipom Edroganom v Teheráne. Predmetom dohody je vývoz 1200 kilogramov nízkoobohateného uránu do Turecka, kde bude uskladnený v rámci výmeny za 120 kilogramov jadrového paliva pre výskumný reaktor v iránskej metropole. Palivo by mala v priebehu jedného roka dodať takzvaná "Viedenská skupina", ktorú tvoria Spojené štáty, Francúzsko a Rusko. Irán považuje dohodu za gesto dobrej vôle, ktoré vydláždi cestu o pokračovaniu šesťstranných jadrových rokovaní.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: USA Irán
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
OSN vyzýva na ukončenie násilia v Thajsku
<< predchádzajúci článok
Obama zriadi komisiu na vyšetrenie ropnej havárie

USA: Dohoda o jadrovom palive nezastaví sankcie - diskusné fórum čitateľov