Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. apríla 2019

USA umožnia súdne procesy proti zahraničným firmám na KubeVláda amerického prezidenta Donalda Trumpa umožní súdne procesy proti zahraničným firmám pôsobiacim na majetku, ktorý Kuba zobrala Američanom po revolúcii z roku 1959.Zdieľať
Ilustračná snímka.
Washington 17. apríla (TASR) - Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa umožní súdne procesy proti zahraničným firmám pôsobiacim na majetku, ktorý Kuba zobrala Američanom po revolúcii z roku 1959.


Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo v stredu vyhlásil, že zákon z roku 1996, ktorého účinnosť odkladali rôzne americké vlády každých šesť mesiacov, vstúpi do platnosti 2. mája. Rozhodnutie je ranou pre snahy Havany pritiahnuť na ostrov zahraničné investície.

Agentúra AP pripomína, že Trump stupňuje tlak s cieľom izolovať venezuelského prezidenta Nicolása Madura, ktorý sa drží pri moci s pomocou iných krajín vrátane Kuby, Číny a Ruska.

Pompeovo rozhodnutie dáva Američanom právo žalovať spoločnosti, ktoré pôsobia v hoteloch, tabakových firmách, liehovaroch a iných majetkoch znárodnených po tom, ako sa na Kube dostal k moci Fidel Castro. Súdne žaloby tak môžu podávať Kubánci, ktorí sa stali americkými občanmi roky po tom, ako im znárodnili majetok.

Pompeo uviedol, že "títo občania" nemali šancu dosiahnuť spravodlivosť dve desaťročia. "Každá osoba alebo spoločnosť podnikajúca na Kube by mala brať na zreteľ toto oznámenie," dodal šéf americkej diplomacie.

Avizovanie takéhoto kroku vyvolalo ostré reakcie z Kanady a Európy, ktoré sa zaviazali, že budú chrániť svoje firmy pred súdnymi procesmi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Laššáková: Rast dotácií pre audiovizuálny priemysel zvýši konkurenciu
<< predchádzajúci článok
Verejné obstarávanie na vznik detenčného ústavu má byť v máji

USA umožnia súdne procesy proti zahraničným firmám na Kube - diskusné fórum čitateľov