Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. marca 2019

Ústavný súd SR bude môcť riešiť volebné sťažnosti až po doplnení plénaÚstavný súd SR, archívna snímka.Zdieľať
Ústavný súd SR, archívna snímka. Foto: TASR František Iván
Košice 15. marca (TASR) - Ústavný súd (ÚS) SR bude môcť rozhodovať o prípadných sťažnostiach na nezákonnosť a neústavnosť volieb prezidenta SR až po doplnení jeho pléna, ktoré je v súčasnosti pre chýbajúcich sudcov nefunkčné. TASR to potvrdila ústavná sudkyňa Jana Baricová vykonávajúca úlohy predsedu ÚS.


ÚS má aktuálne štyroch z celkového počtu 13 sudcov, keďže deviatim sudcom sa v polovici februára skončilo funkčné obdobie. Národná rada SR zatiaľ nezvolila žiadnych kandidátov, z ktorých má prezident SR vymenovať chýbajúcich sudcov ÚS.

"V prípade, že bude ústavnému súdu doručený návrh na začatie konania vo veci, v ktorej je príslušné rozhodovať plénum ústavného súdu – vrátane prípadných sťažností na nezákonnosť a neústavnosť prezidentských volieb – takýto návrh sa zaeviduje a pridelí sa mu evidenčné číslo. Treba však podotknúť, že ústavný súd je spôsobilý konať v pléne a uznášať sa, ak je na rokovaní a rozhodovaní pléna ústavného súdu prítomná aspoň nadpolovičná väčšina všetkých sudcov ústavného súdu, teda najmenej sedem sudcov. Vo veciach, v ktorých je príslušné rozhodovať plénum ústavného súdu, je preto nevyhnutné počkať na jeho doplnenie," uviedla Baricová.

Podľa zákona o ÚS návrh na začatie konania vo volebných veciach možno podať do desiatich dní po vyhlásení výsledku volieb. ÚS má rozhodnúť o návrhu na začatie konania o ústavnosti a zákonnosti volieb prezidenta do 90 dní od doručenia návrhu. "Ide však len o poriadkovú lehotu, ktorá nebráni ústavnému súdu preskúmať ústavnosť volieb na základe podanej volebnej sťažnosti aj po lehote 90 dní," konštatovala Baricová.

V prípade volebných sťažností ÚS podľa nej urobí všetko pre to, aby splnil svoju úlohu. "Hneď, ako bude doplnené plénum a dôjde sťažnosť na nezákonnosť a neústavnosť prezidentských volieb, ústavný súd sa ňou bude zaoberať," dodala.

Sudcami ÚS sú v súčasnosti Jana Baricová, Mojmír Mamojka, Jana Laššáková a Miroslav Duriš. Funkčné obdobie sa vo februári skončilo aj dovtedajšej predsedníčke ÚS Ivette Macejkovej. Baricová, ktorá je ústavnou sudkyňou od roku 2014, vykonáva úlohy predsedu ÚS od 1. marca.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Skupina Generali dosiahla vlani čistý zisk 2,3 miliardy eur
<< predchádzajúci článok
Výsledky prezidentských volieb zverejnia podrobnejšie ako v minulosti

Ústavný súd SR bude môcť riešiť volebné sťažnosti až po doplnení pléna - diskusné fórum čitateľov