Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. augusta 2006

Ústavný súd vyhlásil voľby v Petržalke za neplatnéÚstavný súd (ÚS) SR vyhovel námietkam neúspešných kandidátov na post petržalského starostu a vyhlásil májové voľby v Petržalke za neplatné. Toto rozhodnutie vítajú neúspešní kandidáti ...Zdieľať

BRATISLAVA 23. augusta (WEBNOVINY) - Ústavný súd (ÚS) SR vyhovel námietkam neúspešných kandidátov na post petržalského starostu a vyhlásil májové voľby v Petržalke za neplatné. Toto rozhodnutie vítajú neúspešní kandidáti aj zastupujúca starostka Petržalky Viera Kimerlingová, kandidát Peter Matúška, ktorý získal v neplatných voľbách najviac hlasov, ho považuje za nesprávne a svojho práva na starostovskú stoličku sa chce
ďalej domáhať na Európskom súde pre ľudského práva v Štrasburgu. Ako agentúru SITA informoval tlačový tajomník Petržalky Marek Papajčík, rozhodnutie ÚS bude mestská časť rešpektovať, presné znenie nálezu súdu však zatiaľ nepoznajú. "Pokiaľ bude rozhodnuté, že platí doterajší stav, potom Viera Kimerlingová bude viesť Petržalku do ďalších komunálnych volieb, ktoré sa budú konať 2. decembra," skonštatoval Papajčík.
Ako dodal, Kimerlingová rozhodnutie o neplatnosti volieb víta, podľa nej zvíťazil zdravý rozum a slušnosť nad populizmom a porušovaním zákonov.
"Aj týmto spôsobom Ústavný súd ocenil ťažkú pozíciu Miestnej volebnej komisie, ktorá vytrvala vo svojom rozhodnutí, čo sa teraz ukázalo ako správne," uviedla Kimerlingová vo svojom vyhlásení.

Neúspešný kandidát na petržalského starostu Milan Ftáčnik považuje rozhodnutie súdu za úspech a dôležitý precedens pred nadchádzajúcimi komunálnymi voľbami. Ako ďalej uviedol pre agentúru SITA, je "veľmi rád, že volebný podvod Petra Matúšku pomenovala ako podvod inštitúcia, ktorej verdikt je nespochybniteľný." Podľa neho je to jasný signál pre budúcich kandidátov, ktorí by chceli vo voľbách zvíťaziť nekalým spôsobom, že podvody sa nevyplácajú. "Pán Matúška nám ukázal, ako by to na Slovensku nemalo vyzerať," skonštatoval Ftáčnik.

Matúška si o rozhodnutí súdu myslí, že je nesprávne, pripravuje preto podanie na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. V rozhovore pre agentúru SITA zopakoval svoje tvrdenie, že jeden zo sudcov ÚS, ktorí rozhodovali o petržalských voľbách, bol zaujatý. O tejto jeho námietke už ÚS rozhodoval, nevyhovel mu však. Matúška si tiež myslí, že ústne výpovede svedkov, na základe ktorých súd rozhodol o neplatnosti volieb, sú ako dôkazový materiál nedostačujúce. Podanie na Európsky súd pre ľudského práva v Štrasburgu už v spolupráci so svojimi právnikmi začal pripravovať, hotové by malo byť do mesiaca.

Špecialista na ústavné právo Radoslav Procházka sa domnieva, že Matúška s dovolávaním sa svojho práva na Štrasburskom súde nemá veľkú šancu uspieť. Európsky súd pre ľudské práva by musel nájsť dôvody, pre ktoré by spochybnil skutkové a právne závery ÚS SR. Procházka sa nedomnieva, že súd v Štrasburgu také dôvody nájde.

Nález o neplatnosti volieb starostu bratislavskej mestskej časti Petržalka z 13. mája 2006 súd zverejní na svojej internetovej stránke po jeho doručení účastníkom konania. V súvislosti s májovými doplňujúcimi voľbami starostu bratislavskej mestskej časti Petržalka dostal ÚS štyri volebné sťažnosti - Milana Ftáčnika, Jána Kotuľu, Ladislava Snopka ako aj SDKÚ a strany Smer-SD, ktorí žiadali, aby ÚS vyhlásil voľby za neplatné pre porušenie volebného zákona. Tieto návrhy zlúčil do jedného konania. Voľby starostu v Petržalke sprevádzali problémy, pre ktoré všetkých osem členov miestnej volebnej komisie opakovane odmietlo podpísať zápisnicu a vydať víťazovi volieb osvedčenie o zvolení. Podľa nich totiž mohlo ponúkanie darčekov pred volebnými miestnosťami a volebná kampaň v deň volieb ovplyvniť výsledky hlasovania.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
LG Electronics investíciu v Nitre neplánuje
<< predchádzajúci článok
Krízu v Libanone môže podľa SR vyriešiť iba diplomacia

Ústavný súd vyhlásil voľby v Petržalke za neplatné - diskusné fórum čitateľov