26. januára 2009

V 57. zápase hviezd triumf Východu až v nájazdoch

V nedeľňajšom 57. zápase hviezd zámorskej hokejovej NHL v kanadskom Montreale triumfoval výber Východnej konferencie nad mužstvom Západnej konferencie 12:11 po samostatných nájazdoch, keď predtým ...

MONTREAL 26. januára (WEBNOVINY) - V nedeľňajšom 57. zápase hviezd zámorskej hokejovej NHL v kanadskom Montreale triumfoval výber Východnej konferencie nad mužstvom Západnej konferencie 12:11 po samostatných nájazdoch, keď predtým prišiel o náskok 6:2 a v záverečnej časti trikrát vyrovnával.

Oba výbery sa - tradične pre súboje tohto exhibičného typu - pred 21 273 divákmi na tribúnach haly Bell Centre zamerali na ofenzívu. Dovedna vyslali na brankárov v riadnom hracom čase a predĺžení 102 striel. Západ bol v tomto smere o čosi aktívnejší (54:48), ale neprinieslo mu to úspech. Z 36 hokejistov v poli nebodovalo v súboji len osem. Nedeľňajší duel bol s 23 gólmi druhým najúrodnejším v histórii Zápasov hviezd, v roku 2001 v Denveri vyhral výber Severnej Ameriky nad Európou 14:12. Aj posledný exhibičný súboj v Montreale, ktorý sa hral v roku 1993, bol na góly bohatý, pred šestnástimi rokmi vyhral výber Walesovej konferencie nad Campbellovou 16:6.

V druhej tretine padlo 10 gólov, čo je vyrovnaný rekord histórie. Desať gólov v jednej dvadsaťminútovke doteraz zaznamenali štyrikrát, naposledy v roku 2001 v Colorade, keď sa to stalo v druhej i tretej časti hry. Tri tretiny naposledy nestačili v roku 2003, vtedy napokon slávil v Sunrise na Floride úspech po výsledku 6:5 Západ.

Slovenský obranca z Bostonu Bruins Zdeno Chára v drese Východu strávil na ľade 23:16 min - najviac zo všetkých účastníkov - a zapísal si jeden strelecký pokus a dva mínusové body. Kapitán "medveďov“ sa dostal do nominácie po štvrtý raz. Tridsaťjedenročný rodák z Trenčína sa predstavil už v exhibičnom súboji NHL v roku 2003 ešte ako hráč Ottawy. O štyri roky neskôr dal svoje stále jediné dva góly v týchto súbojoch a vlani pridal jednu asistenciu. V rámci sobotňajších súťaží zručnosti počas montrealského Víkendu hviezd profiligy sa Chára po tretí raz v rade stal hráčom s najtvrdšou strelou a zároveň výkonom 105,4 míle za hodinu prekonal absolútny rekord Ala Iafrateho z roku 1993 (105,2 míle za hodinu).

Za najužitočnejšieho hráča stretnutia vyhlásili ruského pravého krídelníka Východnej konferencie Alexeja Kovaľova (Montreal Canadiens), ktorý mal v zápase bilanciu 2 góly a 1 asistencia a navyše strelil aj víťazný presný zásah svojho tímu v rozstrele. Okrem Kovaľova uspel v samostatných nájazdoch aj jeho krajan Alexander Ovečkin. Kovaľov mal na svojom drese v domovskom stánku Canadiens aj kapitánske céčko. "Lepšie to snáď ani nemohlo dopadnúť. Fanúšikovia ma zvolili do otváracej formácie, potom som dostal kapitánske céčko a nakoniec som sa stal aj najužitočnejším hráčom. Budem na to spomínať celý život, ale dúfam, že to nebol môj jediný svetlý okamih v tejto sezóne. Fanúšikovia chceli šou a nakoniec sa jej dočkali," povedal Kovaľov, okrem ktorého mali bilanciu dva góly a asistencia aj náhradník za Sidneyho Crosbyho Martin St. Louis z výberu Východu a obranca Sheldon Souray z tímu súpera. Medzi hrdinov duelu sa zaradil aj brankár Bostonu Tim Thomas. V tretej tretine z 22 striel Západu inkasoval trikrát, potom však v predĺžení už puk zo siete nelovil a rovnako ho neprekonali ani Shane Doan a Rick Nash v samostatných nájazdoch. Z prvého gólu v Zápase hviezd sa tešil pri piatej účasti kapitán Calgary Jarome Iginla. Prvýkrát od roku 2000 sa v exhibícii aj vylučovalo, v predĺžení si dvojminútový trest odsedel domáci hráč Mike Komisarek, ktorý hákoval Ryana Getzlafa. "Rozhodcovi som povedal, že to posúdil dobre," povedal Komisarek a dodal: "Na konci zápasu a v predĺžení sa už hralo veľmi vážne. Každý chcel vyhrať, hralo sa vo veľkom tempe."

Stretnutie bolo súčasťou osláv storočnice založenia Canadiens, fanúšikovia si počas prestávok spomenuli na legendy Montrealu a úvodné buly hodili Jean Beliveau a Bob Gainey. Na tribúnach nechýbal ani Sidney Crosby, ktorý duel vynechal pre problémy s kolenom a v otváracej zostave ho nahradil Vincent Lecavalier.

O prvý gól Zápasu hviezd sa postaral Keith Tkachuk už po 76 sekundách hry. Východ potom otočil na 3:1. Gólová prestrelka pokračovala, tím z Východnej konferencie viedol v úvode druhej tretiny už 6:2. Západ však kontroval a vyrovnal na 7:7 i na 8:8 po druhej siréne. Siedmy gól Východu z hokejky Jevgenija Malkina bol najkrajším, Rus v službách Pittsburghu si puk posunul pred Bäckströmom pomedzi nohy a potom skóroval. V tretej tretine bol zasa na koni tím Západnej konferencie, ktorý trikrát viedol, ale náskok neudržal. V tejto časti hry sa v jednom momente čakalo na presný zásah v zápase rekordných 11 minút. "Fanúšikovia milujú góly, dnes ich chceli vidieť. Brankári sa s tým museli jednoducho zmieriť," povedal Carey Price z Montrealu. Dresy zo Zápasu hviezd pôjdu do dražby a výťažok z nej poputuje na boj proti rakovine.

Aj v uplynulej sezóne sa radoval Východ, a to po tesnom víťazstve 8:7. V roku 2010 sa Zápas hviezd neuskutoční pre účasť hráčov NHL na olympijskom hokejovom turnaji v kanadskom Vancouveri. Exhibičný duel bude na programe opäť až v roku 2011 a hostiť by ho mal arizonský Glendale, v ktorom majú svoj domovský stánok Phoenix Coyotes.

57. Zápas hviezd zámorskej hokejovej NHL v Montreale:
Východná konferencia - Západná konferencia 12:11 po sam. nájazdoch (4:2, 4:6, 3:3 - 0:0, 1:0)

Góly: 7. Ovečkin (Savard), 10. E. Staal (Bouwmeester, Kovaľov), 17. Kovaľov (T. Kaberle), 20. A. Markov (Ovečkin, Savard), 22. St. Louis (T. Kaberle), 23. Parise (St. Louis, Streit), 28. Malkin, 34. Kovaľov, 43. Heatley (Savard), 54. St. Louis (Streit, Bouwmeester), 57. Bouwmeester (Ovečkin), rozhodujúci sam. nájazd Kovaľov - 2. Tkachuk (Nash, Hejduk), 20. P. Marleau (J. Thornton, S. Niedermayer), 24. Souray (Hejduk), 26. Boyle (Doan, Campbell), 29. Nash, 30. Hejduk (Boyle, Nash), 31. Souray (J. Thornton, P. Marleau), 37. Iginla (J. Thornton, P. Marleau), 41. Doan (Modano, D. Brown), 43. Toews (Kane, Souray), 56. Kane (Getzlaf).

Vylúčení: 1:0, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 48:54. Diváci: 21 273.