Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. decembra 2016

V Aleppe hlásia po dvoch dňoch obnovenie evakuácieNa snímke zo Sýrskej oficiálnej tlačovej agentúry SANÁ dym stúpa po explóziách vo Východnom Aleppe 15. decembra 2016.Zdieľať
Na snímke zo Sýrskej oficiálnej tlačovej agentúry SANÁ dym stúpa po explóziách vo Východnom Aleppe 15. decembra 2016. Foto: TASR/AP
Aleppo 19. decembra (TASR) - Evakuáciu ľudí z povstaleckej enklávy na východe sýrskeho veľkomesta Aleppo po dvoch dňoch obnovili. Najmenej päť autobusov so stovkami obyvateľov previezli v noci na dnes do oblasti západne od Aleppa, ktorú kontrolujú povstalci, informovali aktivisti a Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).


Turecká humanitárna organizácia IHH uviedla, že v autobusoch, ktoré dorazili do lokality Rašidín, cestovalo približne 400 ľudí.

V nedeľu sa plánovaný odsun tisícov ľudí napriek predošlej dohode pozastavil, zrejme v dôsledku útoku na niektoré autobusy v susednej provincii Idlib.

Na východe Aleppa, ktoré vládne jednotky obliehajú už niekoľko mesiacov, sa podľa predpokladov nachádza ešte niekoľko desaťtisíc ľudí, povstalcov i civilistov. Štvrte dosiaľ ovládané povstalcami tam v uplynulých týždňoch po mohutných náletoch takmer úplne dobyl sýrsky režim za pomoci svojich spojencov Ruska a Iránu.

Zdroje z vlády predtým informovali o novej dohode medzi sýrskym vedením a povstalcami. Tá podľa nich zahŕňa aj evakuáciu vládou kontrolovaných obcí Fúa a Kafarjá v provincii Idlib, ktorá je v rukách protivládnej opozície.

Ešte v piatok evakuácie uviazli po opätovnom vypuknutí bojov. Vláda v Damasku a opozícia si vtedy vzájomne pripisovali zodpovednosť.

Do šiitských dedín Fúa a Kafarjá juhozápadne od Aleppa podľa SOHR v nedeľu tiež dorazili autobusy. Do bezpečia mali previezť okolo 1500 zranených, žien a detí, uviedli vládni predstavitelia. Milície zo šiitského Iránu, ktoré bojujú na strane sýrskej armády, podľa zdrojov z vlády žiadali, aby výmenou za evakuáciu povstaleckej časti Aleppa bola zrušená aj blokáda týchto dvoch dedín.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
OSN: Rusko a Francúzsko oznámili kompromis v otázke rezolúcie o Sýrii
<< predchádzajúci článok
Spojené štáty čaká druhý krok vo voľbe budúceho prezidenta

V Aleppe hlásia po dvoch dňoch obnovenie evakuácie - diskusné fórum čitateľov