Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. júla 2021

V austrálskom Sydney dohliadnu na dodržiavanie lockdownu aj stovky neozbrojených vojakovAustrália vyslala stovky vojakov, aby pomohli v Sydney s dodržiavaním lockdownu. Vojaci cez víkend absolvujú výcvik a v pondelok začnú s neozbrojenými ...Zdieľať
virus_outbreak_australia_79205 10615259da784b768466d4c6ccfa932f 676x442 31.7.2021 (Webnoviny.sk) - Austrália vyslala stovky vojakov, aby pomohli v Sydney s dodržiavaním lockdownu. Vojaci cez víkend absolvujú výcvik a v pondelok začnú s neozbrojenými hliadkami.


Pridajú sa tak k policajtom v ohniskách koronavírusu, aby zaistili, že ľudia budú dodržiavať pravidlá, ktoré zahŕňajú napríklad cestovný limit 10 km.

Z domu môžu iba výnimočne


Mnohí ľudia však spochybňujú, či je vojenská intervencia nevyhnutná a nie je prehnaná. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Epidémia delta variantu koronavírusu, ktorá sa začala v júni, už viedla k takmer 3 000 infekciám a deviatim úmrtiam.

Lockdown, ktorý platí najmenej do 28. augusta, bráni ľuďom opustiť domovy s výnimkou nevyhnutného cvičenia, nákupov, poskytovania starostlivosti a ďalších dôvodov.

Napriek piatim týždňom lockdownu sa v Sydney nákaza naďalej šíri. V piatok úrady zaznamenali 170 nových prípadov.

Epidémia zasiahla kritické sektory


Informácie poskytnuté zdravotníckymi úradníkmi naznačujú, že vírus sa šíri predovšetkým povoleným pohybom.

Minister polície v štáte Nový Južný Wales David Elliot uviedol, že nasadenie vojakov pomôže, pretože malá menšina Sydneyčanov si myslí, že „pre nich neplatia pravidlá“.

Epidémia značne zasiahla pracovníkov v kritických sektoroch a veľké rodinné skupiny v chudobnejších a etnicky rôznorodejších predmestiach mesta na západe a juhozápade, kde žijú zhruba dva milióny ľudí.

Kritici tvrdia, že dané oblasti už aj tak čelia „cieleným“ opatreniam, ktoré tam môžu byť prísnejšie ako vo zvyšku Sydney.

Nízka miera zaočkovanosti


„Naši ľudia patria medzi najchudobnejšie demografické skupiny, a tak sa už cítia vyberaní a marginalizovaní. Nemôžu si dovoliť platiť hypotéku, nájom, potraviny alebo pracovať. Teraz nasadiť armádu, aby presadila lockdown v uliciach bude pre týchto ľudí veľký problém,“ vyjadril sa miestny starosta Steve Christou pre vysielateľa SBS.

Ďalší ľudia vyzvali vládu, aby skôr posilnila svoju vakcinačnú kampaň a podporila služby v postihnutých komunitách.

Miera očkovania v Austrálii, ktorá predstavuje 17 percent dospelej populácie, zostáva jedna z najnižších v rámci krajín Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD).


Zdroj: Webnoviny.sk - V austrálskom Sydney dohliadnu na dodržiavanie lockdownu aj stovky neozbrojených vojakov © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Napriek koronakríze podniká v cestovnom ruchu na Slovensku najviac firiem od roku 2017
<< predchádzajúci článok
Sicília bojuje s desiatkami lesných požiarov, miestni predstavitelia žiadajú Rím o pomoc

V austrálskom Sydney dohliadnu na dodržiavanie lockdownu aj stovky neozbrojených vojakov - diskusné fórum čitateľov