Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. októbra 2015

V Berlíne sa konal veľký protest proti zóne voľného obchodu s USAV Berlíne sa konal veľký protest proti zóne voľného obchodu s USA 10. októbra 2015.Zdieľať
V Berlíne sa konal veľký protest proti zóne voľného obchodu s USA 10. októbra 2015. Foto: TASR/AP Photo
Berlín 10. októbra (TASR) - Stovky tisíc demonštrantov protestovali dnes v Berlíne proti pripravovanej dohode EÚ o voľnom obchode so Spojenými štátmi (TTIP). Informuje o tom agentúra Reuters. Dohodu označovali za nedemokratickú, ktorá zníži kvalitu potravín, úroveň bezpečnosti práce a noriem na ochranu životného prostredia.


Organizátori - aliancia skupín ochrancov prírody, charitatívnych združení a opozičných strán - odhadli, že na proteste sa zúčastnilo asi 250.000 osôb. Účastníkov proti vytvoreniu zón voľného obchodu s USA a Kanadou bolo podľa nich podstatne viac, než očakávali.

"Toto je najväčší protest, aký krajina zažila za veľa, veľmi veľa rokov," povedal v prejave k demonštrantom Christoph Bautz, šéf občianskeho hnutia Campact. Hovorca polície však uviedol, že na proteste sa zúčastnilo približne 100.000 ľudí.

Vláda nezostala pasívna. Na celej novinovej stránke uverejnili dnes viaceré nemecké denníky varovanie od vicekancelára a ministra hospodárstva Sigmara Gabriela, že vytvorením Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP) vznikne trh s 800 miliónmi ľudí a bude tvoriť protiváhu čínskemu ekonomickému vplyvu.

Gabriel napísal: "Teraz máme príležitosť stanoviť nové a dobré štandardy pre životné prostredie a spotrebiteľov s dobrými podmienkami pre investorov a zamestnancov. To musí byť náš cieľ."

Podnikateľská sféra dúfa, že obchodná dohoda bude mať ekonomický efekt po vyše 100 miliárd USD (88,01 miliardy eur) ročne na oboch stranách Atlantiku.

"Spravodlivá a vyvážená dohoda o voľnom obchode prispeje k rastu a prosperite v Európe. Budeme sa zúčastňovať na tvorbe pravidiel svetového obchodu pre zajtrajšok," uviedol šéf Spolkového združenia nemeckého priemyslu (BDI) Ulrich Grillo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Aktuálny ročník Chalupkovho Brezna je venovaný roku Ľudovíta Štúra
<< predchádzajúci článok
Turecká vláda vyhlásila po brutálnych útokoch trojdňový smútok

V Berlíne sa konal veľký protest proti zóne voľného obchodu s USA - diskusné fórum čitateľov