Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. augusta 2015

V Centre výcviku Lešt cvičilo vlani vyše 10.000 osôbTréning vo vojenskom výcvikovom stredisku Lešť, archívne foto.Zdieľať
Tréning vo vojenskom výcvikovom stredisku Lešť, archívne foto. Foto: TASR/Branislav Račko
Bratislava 1. augusta (TASR) - V minulom roku využilo výcvikové zariadenia v Lešti vyše 10.000 osôb. Z toho bolo približne 1000 zahraničných príslušníkov. Centrum výcviku Lešť využívajú aj zahraniční vojaci. V druhom polroku 2015 sú naplánované cvičenia, ktorých sa zúčastnia vojaci z USA, Česka či Dánska.


Napríklad od 8. septembra do 2. októbra sa v Lešti uskutoční cvičenie Slovak Shield 2015, na ktoré príde približne 320 vojakov z Česka, Maďarska, Poľska a USA. Zamerané bude na ochranu územnej celistvosti štátov NATO. Začiatkom septembra budú slovenskí a českí delostrelci precvičovať v Lešti streľbu zo samohybnej húfnice Zuzana. V termíne od 29. novembra do 5. decembra tu zas budú vojenskí ostreľovači z USA, ČR, Dánska, Rakúska či Nórska, aby si precvičili taktiku a strelecké postupy.

V Lešti môžu ozbrojené zložky využívať množstvo trenažérov. Zariadeniami určenými na poľný výcvik sú napríklad strelnica bojových vozidiel či pechotná strelnica. Taktiež je možné precvičiť hádzanie granátov. Nachádza sa tu aj cvičisko trhania a mínovania, ako aj cvičisko vodenia bojových vozidiel. V oblasti špeciálneho výcviku je k dispozícii napríklad vrtuľníkový a výsadkový trenažér, lezecké trenažéry, ale aj laserová strelnica.

Centrum prešlo v poslednom období modernizáciou. Začiatkom mája otvoril minister obrany Martin Glváč nové zariadenia, a to val pechotnej strelnice a cvičisko trhania a mínovania a stanový tábor. Modernizácia a dobudovanie valu a cvičiska trhania a mínovania stáli 3,5 milióna eur, financie išli z rozpočtu rezortu obrany. Stanový tábor bol dobudovaný v minulom roku za 1,3 milióna eur. Ministerstvo taktiež koncom júna vypísalo súťaž na vybudovanie ubytovacieho a stravovacieho zariadenia s hygienickým a technickým zázemím pre špeciálny výcvik s kapacitou 750 vojakov. Predpokladaná hodnota zákazky je 27,5 milióna eur bez DPH.

Centrum výcviku Lešť umožňuje komplexný výcvik pre vojenských, policajných, záchranárskych a zdravotníckych profesionálov, vrátane výcviku pre boj proti terorizmu a organizovanému zločinu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pri tureckých náletoch v Iraku zahynulo najmenej osem civilistov
<< predchádzajúci článok
Stúpa záujem o výpisy z registrov, ktoré vydávajú vybrané pošty