Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

08. februára 2010

V Česku schválili 38 národných kultúrnych pamiatokMinisterstvo kultúry Českej republiky schválilo ďalších 38 národných kultúrnych pamiatok. Tie budú na zoznam zaradené od 1. júla. Najvyššej pamiatkovej ...Zdieľať
Foto: commons.wikimedia.org


BRATISLAVA 8. februára (WEBNOVINY) - Ministerstvo kultúry Českej republiky schválilo ďalších 38 národných kultúrnych pamiatok. Tie budú na zoznam zaradené od 1. júla. Najvyššej pamiatkovej ochrane sa tak bude tešiť 33 nehnuteľných a päť hnuteľných kultúrnych pamiatok. "Všetky zaradené nehnuteľné aj hnuteľné kultúrne pamiatky prešli odborným hodnotením s výsledkom, že ide o najvýznamnejšie súčasti nášho kultúrneho dedičstva," vysvetlil hovorca ministerstva kultúry ČR Jan Cieslar.

Česká republika má aktuálne 236 národných kultúrnych pamiatok. Hnuteľnými národnými kultúrnymi pamiatkami sa stanú zlomok latinského originálu Dalimilovej kroniky, Přemyslovský krucifix z Jihlavy, Závišov kříž z kláštora vo Vyššom Brode, Světelský oltár a železničný motorový vlak Slovenská strela z 30-tych rokov minulého storočia. Vlak sa dostal do zoznamu národných kultúrnych pamiatok v ČR vôbec po prvý raz. Medzi najvyššie hodnotené české pamätihodnosti sa okrem iných zaradia aj dom U Černé Matky Boží v mestskej štvrti Staré Mesto v Prahe, kostol Nejsvětějšího Srdce Páně v Prahe, Císařské lázně v Karlových Varoch, hotel Avion v Brne, kostol Nanebevzetí Panny Marie v Moste, krematórium v Pardubiciach, vila Primavesi v Olomouci alebo kostol sv. Jakuba Většího v Poličke.

Štatút kultúrnej pamiatky priznáva ministerstvo kultúry, národné kultúrne pamiatky vyhlasuje vláda. Národné kultúrne pamiatky majú jednoduchší prístup k dotáciám. "Prehlásenie kultúrnych pamiatok za národné kultúrne pamiatky vo svojej podstate znamená ich preradenie do vyššej hodnotovej kategórie, deklaruje sa tak ich mimoriadny kultúrny význam," uzavrel hovorca Cieslar.

SITA/MEDIAFAX

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Jarreho koncert v Česku posunuli o tri mesiace
<< predchádzajúci článok
Na divadelné ceny nominované filmové hviezdy

V Česku schválili 38 národných kultúrnych pamiatok - diskusné fórum čitateľov