05. októbra 2009

V derby sparťanské víťazstvo v Edene

PRAHA 5. októbra (WEBNOVINY) – Pondelkový šláger 10. kola I. českej futbalovej ligy, ktorým bolo už 270. derby pražských "S", sa prekvapujúco skončil víťazstvom Sparty. Hostia triumfovali pred takmer dvadsaťtisícovou návštevou na ...

PRAHA 5. októbra (WEBNOVINY) – Pondelkový šláger 10. kola I. českej futbalovej ligy, ktorým bolo už 270. derby pražských "S", sa prekvapujúco skončil víťazstvom Sparty. Hostia triumfovali pred takmer dvadsaťtisícovou návštevou na štadióne v Edene nad domácou Slaviou najtesnejším rozdielom 1:0 (1:0). O trojbodový zásah sa v 28. min postaral Bony Wilfried, vďaka ktorému si tím z Letnej udržal tohtosezónnu neporaziteľnosť a v tabuľke Gambrinus ligy sa so ziskom 18 bodov (bilancia 4 - 6 - 0) posunul na 3. priečku. "Zošívaní" po druhej prehre v aktuálnom ročníku klesli so 16 bodmi na 6. miesto, na lídra z Jablonca majú sedembodové manko.

Slavia si v prvom polčase výraznejšiu gólovú príležitosť nevytvorila. Naopak, po necelej polhodine hry inkasovala. Kaloudov tečovaný priamy kop ešte Vaniak bravúrne vyrazil, ale na pohotovú dorážku nekrytého Wilfrieda z Pobrežia Slonoviny už nestačil - 0:1. Zverenci trénera Jozefa Chovanca si mohli vedenie poistiť tesne pred prestávkou, ale Kovbova hlavička skončila tesne vedľa bránky červeno-bielych.

Domáci po zmene strán vrhli všetko úsilie na otočenie výsledku. V 65. min skončila strela Belaida z priameho kopu na brvne a skóre sa nemenilo ani po následnej skrumáži pred Blažekom. V závere sa lopta do siete nedostala ani po sľubných pokusoch Šenkeříka. Sparťanská obrana tlaku odolala a potvrdila povesť najlepšej defenzívy v lige, keď v desiatich dueloch inkasovala len trikrát. V posledných minútach mohli víťazstvo hostí spečatiť Hušek a striedajúci Prudnikov, ale svoje príležitosti nevyužili. Napriek tomu sa sparťania mohli tešiť z cenného víťazstva, kým zverencom trénera Karla Jarolíma sa nepodarilo odčiniť štvrtkový domáci debakel z Európskej ligy UEFA s Lille (1:5).

V pražskom derby sa na trávniku Synot Tip Arény predstavili len dvaja Slováci. V drese obhajcu majstrovského titulu odohral celý zápas pravý obranca Matej Krajčík, Peter Grajciar nastúpil za Slaviu v 75. min. Za mestského rivala nehral nikto zo slovenských futbalistov. Brankár Matúš Kozáčik bol pripravený na lavičke náhradníkov, zranení Juraj Kucka a Igor Žofčák (údajne ho čaká operácia) nefigurovali na súpiske Sparty.

SK Slavia Praha – AC Sparta Praha 0:1 (0:1)
Gól: 28. Wilfried, 19 370 divákov

Slavia: Vaniak – Krajčík, M. Suchý, Vomáčka, Hubáček – M. Černý (79. S. Vlček), Belaid (75. Grajciar), Ragued, Vasiljevič (75. Šmicer) – Šenkeřík, A. Hloušek
Sparta: J. Blažek – Kušnír, R. Hubník, Řepka, Pamič – K. Vacek, Kovba (46. Hoheneder), Hušek, Kalouda – V. Kadlec (83. Holenda), Wilfried (90. Prudnikov)