Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. novembra 2019

V. Hudáka na podpredsedníckom kresle EIB nahradila BulharkaNa snímke viceprezident Európskej investičnej banky (EIB) Vazil Hudák počas tlačovej konferencie v Bratislave 20. februára 2017.Zdieľať
Na snímke viceprezident Európskej investičnej banky (EIB) Vazil Hudák počas tlačovej konferencie v Bratislave 20. februára 2017. Foto: TASR - Pavel Neubauer
Brusel/Luxemburg 5. novembra (TASR) - Bulharka Liliana Pavlovová sa stala novou podpredsedníčkou Európskej investičnej banky (EIB). Vo funkcii nahradí svojho predchodcu Vazila Hudáka zo Slovenska.


Banková inštitúcia EÚ v utorok v správe pre médiá potvrdila, že Pavlovová sa stala novou podpredsedníčkou a tiež členkou riadiaceho výboru Európskej investičnej banky. Svoje povinnosti plní od 1. novembra a je prvou štátnou príslušníčkou Bulharska, ktorá sa stala členom riadiaceho výboru tejto banky.

Pavlovovú vymenovala Rada guvernérov EIB na návrh ministra financií Bulharska a so súhlasom výboru akcionárov EIB, zloženého z predstaviteľov Bulharska, Cypru, Českej republiky, Chorvátska, Maďarska, Malty, Poľska, Slovenska a Slovinska. Funkciu preberie po Hudákovi, ktorého mandát podpredsedu EIB sa skončil koncom októbra.

Pavlovová zastávala v Bulharsku rôzne verejné funkcie, tak vo vláde, ako aj v parlamente. Od roku 2009 je členkou bulharskej vlády. Začínala ako zástupkyňa ministra a dvakrát pôsobila aj ako ministerka zodpovedná za regionálny rozvoj a verejné práce (2011 - 2013 a 2014 - 2017). Od mája 2017 do decembra 2018 bola ministerkou bulharského predsedníctva v Rade Európskej únie, keď bola zodpovedná za prípravnú fázu a dobrý priebeh bulharského predsedníctva, za stanovenie národného programu a priorít, koordináciu politík, ako aj vzťahy s inštitúciami EÚ. Od januára 2019 bola v parlamente členkou stáleho parlamentného výboru pre záležitosti EÚ a kontrolu fondov EÚ a výboru pre právne veci.

Riadiaci výbor je stály výkonný orgán EIB, ktorý sa skladá z prezidenta a ôsmich podpredsedov. Členov riadiaceho výboru vymenúva Rada guvernérov, zostavená z ministrov financií 28 členských štátov EÚ.

Európska investičná banka je úverová inštitúcia EÚ vo vlastníctve jej členských štátov. Poskytuje dlhodobé financovanie v prospech zdravých investícií s cieľom prispieť k dosiahnutiu politických cieľov EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Belgicko a Holandsko sa sporia o plynovú elektráreň v ich pohraničí
<< predchádzajúci článok
Mladí ľudia považujú slobodu za mimoriadne dôležitú hodnotu

V. Hudáka na podpredsedníckom kresle EIB nahradila Bulharka - diskusné fórum čitateľov