Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

10. marca 2020

V Keni zostala pravdepodobne už len jediná biela žirafa na svete, dve zabili pytliaciPytliaci zabili Keni dve mimoriadne vzácne biele žirafy. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na ochrancov prírody. Rangeri našli telá ...Zdieľať
gettyimages 457216589 676x449 10.3.2020  - Pytliaci zabili Keni dve mimoriadne vzácne biele žirafy. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na ochrancov prírody. Rangeri našli telá samice a jej mláďaťa pri dedine v okrese Garissa na severovýchode krajiny. Pytliakov úrady zatiaľ neidentifikovali a ich motív je stále neznámy. Prípad vyšetruje Kenská spoločnosť pre divú zver.


Keňa mala tri biele žirafy. Tretia biela žirafa je stále nažive a predpokladá sa, že už je jediná svojho druhu na svete. Žirafy, ktoré boli sfarbené do biela v dôsledku takzvaného leucizmu, ktorý spôsobuje strata všetkých kožných pigmentov, žili v komunitnej chránenej oblasti Ishaqbini Hirola. Oblasť je neoplotená a nachádzajú sa v nej aj dediny. Podľa tamojšieho manažéra Mohammeda Ahmednúra dve žirafy, ktoré uhynuli, naposledy spozorovali pred viac ako tromi mesiacmi.

Po prvý raz biele žirafy v krajine spozorovali v roku 2016. Správy o nich obleteli svet o rok neskôr, keď sa ich podarilo odfotografovať. Podľa neziskovej organizácie Africa Wildlife Foundation za posledných 30 rokov prišli žirafy v dôsledku pytliactva o zhruba 40 percent svojej populácie. Ako uvádza Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN), v roku 1985 žilo na v Afrike v divočine zhruba 155-tisíc žiráf, v roku 2015 to už bolo 97-tisíc.


Zdroj: Webnoviny.sk - V Keni zostala pravdepodobne už len jediná biela žirafa na svete, dve zabili pytliaci © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Súd:Led Zeppelin skladbou Stairway to Heaven neporušili autorské práva
<< predchádzajúci článok
Nesmrteľná legenda a majster bojových umení CHUCK NORRIS má 80 rokov

V Keni zostala pravdepodobne už len jediná biela žirafa na svete, dve zabili pytliaci - diskusné fórum čitateľov