21. apríla 2008

V Rakúsku, Grécku, Poľsku i Holandsku už poznajú majstrov

Počas uplynulého víkendu spoznala futbalová verejnosť mená ligových majstrov v sezóne 2007/08 v štyroch krajinách, ktorých národné tímy sa v júni predstavia na európskom šampionáte v Rakúsku a ...

BRATISLAVA 21. apríla (WEBNOVINY) - Počas uplynulého víkendu spoznala futbalová verejnosť mená ligových majstrov v sezóne 2007/08 v štyroch krajinách, ktorých národné tímy sa v júni predstavia na európskom šampionáte v Rakúsku a vo Švajčiarsku (7. - 29. 6. 2008). Jedno kolo pred záverom najvyššej súťaže T-Mobile Bundesligy si majstrovský titul v krajine spoluorganizátora ME Rakúsku zabezpečil Rapid Viedeň. Zverenci trénera Petra Paculta zvíťazili v nedeľu nad Altachom presvedčivo 3:0 a získali už svoj ligový primát s poradovým číslom 32, prvý od sezóny 2004/05. Rozhodujúcim momentom v boji o titul bol vysoký triumf Viedenčanov nad najväčším konkurentom Red Bull Salzburg 7:0 v druhej polovici marca. Nemecký špílmacher v drese Rapidu Steffen Hofmann sa stal zároveň najlepším hráčom tamojšej najvyššej súťaže v ešte stále prebiehajúcej sezóne. Majstrom Holandska sa stal štvrtýkrát v rade a celkovo po dvadsiaty prvý raz PSV Eindhoven, o tri body pred druhým Ajaxom Amsterdam. Mužstvo z Philips Stadiona v nedeľňajšom zápase záverečného 34. kola zvíťazilo na pôde Vitesse Arnhem 1:0 gólom Srba Danka Lazoviča. "Na hráčov bol pred týmom duelom vyvíjaný veľký tlak, napokon sme to však ustáli. Napriek dramatickému záveru súťaže si myslím, že sme si titul úplne zaslúžili," skonštatoval kouč Eindhovenu Sef Vergoossen. PSV si víťazstvom zároveň zaistil priamy postup do Ligy majstrov, zatiaľ čo Ajax (stále 29 primátov na konte) bude ešte bojovať o štart v najprestížnejšej klubovej súťaži v domácej baráži s Bredou, Twente Enschede a Feyenoordom Rotterdam. Wisla Krakov si už štyri kolá pred koncom dlhodobej súťaže v Poľsku Orange Ekstraklasy zabezpečila svoj 11. titul šampióna v histórii. O štvrtý primát za ostatných šesť rokov pre zverencov trénera Macieja Skoržu sa postaral Pawel Brožek, ktorý svojimi dvoma úspešnými hlavičkami rozhodol o nedeľňajšom víťazstve Wisly v mestskom derby nad Cracoviou 2:1. Po záverečnom 30. kole najvyššej gréckej futbalovej súťaže síce skončil na prvom mieste tabuľky Olympiakos Pireus, ale zisk 11. majstrovského titulu z posledných 12 sezón a 36. celkovo pre "červeno-bielych" musí ešte potvrdiť Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne. Vo februárovom dueli medzi FC Apollon Kalamaria a Olympiakosom totiž nastúpil v drese domácich Roman Wallner, ktorý v aktuálnom ročníku už hral za dve škótske mužstvá Falkirk a Hamilton, čo pravidlá Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) nepovoľujú. Grécka futbalová federácia vtedy duel skontumovala v prospech tímu z Pirea a prisúdila mu tri body. Kalamaria sa však proti tomuto verdiktu odvolala na CAS, ktorý tak môže ešte rozhodnúť o spätnom odrátaní troch bodov Olympiakosu. To by znamenalo majstrovský titul pre AEK Atény, ktorý po skončení súťaže mal na svojho rivala dvojbodový odstup. SITA