21. februára 2009

V skiatlone triumf Kowalczykovej

V sobotnom skiatlone žien na 7,5+7,5 km klasickou a voľnou technikou s hromadným štartom na 49. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v českom Liberci zvíťazila 26-ročná Poľka ...

LIBEREC 21. februára (WEBNOVINY) - V sobotnom skiatlone žien na 7,5+7,5 km klasickou a voľnou technikou s hromadným štartom na 49. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v českom Liberci zvíťazila 26-ročná Poľka Justyna Kowalczyková. V záverečnom dramatickom finiši využila svoje šprintérske schopnosti a o 1,7 s zdolala Nórku Kristin Störmer Steirovú. Po bronz si s odstupom 8,0 s dobehla líderka celkovej klasifikácie Svetového pohára Aino Kaisa Saarinenová z Fínska. Slovensko v pretekoch nemalo zastúpenie.

Už v úvodnej časti pretekov klasickou technikou sa od ostatného štartového poľa odtrhla päťčlenná skupina, v ktorej boli okrem medailistiek aj Talianka Marianna Longová a Ukrajinka Valentina Ševčenková. Už tam bolo jasné, že práve medzi nimi sa rozhodne o tom, kto si vystúpi na pódium pre medailistky. Zvyšok štartového poľa už pri prezúvaní lyží na skejtovú časť zaostával o viac ako pol minúty. Roztrhnutie tejto skupinky iniciovala potom necelých šesť kilometrov pred cieľom Kristin Störmer Steirová. Vedomá si svojich slabších záverov vedela, že ak skupinka príde do cieľa pokope, bude ťahať za kratší koniec. Zrejme mala na pamäti svoje smoliarske vystúpenie na ZOH v Turíne, kde v troch pretekoch vrátane skiatlonu skončila štvrtá. Jej nástup zachytila iba Kowalczyková, ktorá sa viezla za ňou až prakticky na štadión, kde potom ukázala, že predsa len je jej silnejšou stránkou rýchly záver. Störmer Steirová sa stala prvou ženou, ktorá dokázala získať medailu v skiatlone na troch svetových šampionátoch v rade. V Oberstdorfe 2005 a v Sappore 2007 bola bronzová. Tretie miesto si v sobotu bezpečne postrážila Saarinenová.

Justyna Kowalczyková si vybojovala už svoj druhý vzácny kov na tomto šampionáte, vo štvrtok získala v pretekoch na 10 km klasickou technikou s intervalovým štartom bronz. "Som veľmi, veľmi šťastná. Je to jednoznačne môj najväčší životný úspech,“ povedala v prvej reakcii bronzová medailistka v tejto divácky mimoriadne atraktívnej disciplíne zo OH v Turíne 2006. "Toto je naplnenie mojich túžob. Rovnako ako Steirová som vedela, že ak by sme museli vo finiši šprintovať v tej skupinke, v ktorej sme boli, moje šance na dobrý výsledok by sa znížili. Na tom som postavila aj svoju taktiku. Ešte raz opakujem, som veľmi šťastná,“ uviedla niekoľkokrát Poľka Kowalczyková.

Výsledky - skiatlon žien na 7,5+7,5 km:
1. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 40:55,3 min, 2. Kristin Störmer Steirová (Nór.) +1,7 s, 3. Aino Kaisa Saarinenová (Fín.) +8,0, 4. Marianna Longová (Tal.) +21,5, 5. Valentina Ševčenková (Ukr.) +44,2, 6. Therese Johaugová (Nór.) +1:23,9, 7. Arianna Follisová (Tal.) +1:30,0, 8. Charlotte Kallová (Švéd.) +1:30,6, 9. Petra Majdičová (Slovin.) +1:35,3, 10. Evi Sachenbacherová-Stehleová (Nem.) +1:39,1.