Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. septembra 2009

V Škótsku má byť referendum o nezávislostiŠkótska nacionalistická vláda chce v roku 2010 vypísať referendum o nezávislosti krajiny od Veľkej Británie. Tento plán iniciovala škótska Národná strana, ktorá je najsilnejšou stranou v miestnom ...Zdieľať
EDINBURGH 3. septembra (WEBNOVINY) - Škótska nacionalistická vláda chce v roku 2010 vypísať referendum o nezávislosti krajiny od Veľkej Británie. Tento plán iniciovala škótska Národná strana, ktorá je najsilnejšou stranou v miestnom parlamente. Vypísanie referenda musia schváliť poslanci, čo sa však nepredpokladá, keďže strany, ktoré sú proti nezávislosti, majú dohromady viac poslancov. Škótsko už má autonómiu v oblasti spravodlivosti, zdravotníctva a školstva. Rezorty obrany, financií a zahraničia však stále podliehajú Londýnu.


Nedávny prieskum verejnej mienky ukázal, že väčšina Škótov si síce želá referendum o nezávislosti v roku 2010, hoci mnohí tvrdia, že budú hlasovať proti osamostatneniu Škótska. Celkove 38 percent opýtaných sa vyslovilo za nezávislosť, 54 percent však myšlienku osamostatnenia zamietlo.

SITA/AP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Urumči napadli injekčnou striekačkou najmenej 476 ľudí
<< predchádzajúci článok
Británia si pripomína 70. výročie vyhlásenia vojny Nemecku

V Škótsku má byť referendum o nezávislosti - diskusné fórum čitateľov