23. januára 2015

V šprinte 6. kola vyhrala Domračevová, výborná Gereková štvrtá

Slovenská biatlonistka Jana Gereková na strelnici.

Slovenská biatlonistka Jana Gereková na strelnici. Foto: TASR/ AP
Anterselva 23. januára (TASR) - Slovenská biatlonistka Jana Gereková podala v 6. kole Svetového pohára v talianskej Anterselve životný výkon a v šprinte na 7,5 km obsadila 4. miesto. Od víťaznej Bielorusky Darji Domračevovej ju delilo 55,2 sekundy, druhá skončila vedúca žena priebežného poradia SP Fínka Kaisa Mäkäräinenová (+26,9), tretia Nemka Laura Dahlmeierová (+50,4).

V Anterselve panuje ustálené počasie, a tak ako deň predtým muži si aj 95 žien užívalo na šprintérskej trati optimálne podmienky. Slovenský biatlon sa spoliehal na Janu Gerekovú štartujúcu s číslom päť. Najskôr sa však pozornosť naplneného štadióna sústredil na Bielorusku Domračevovú, ktorá sa opäť snažila ukojiť bodovú stratu v hodnotení SP na Fínku Mäkäräinenovú. Zastrieľala čisto, no rovnako aj Gereková a až domáca Gontierová s číslom šesť sa dopustila prvého omylu. Gereková na Domračevovú strácala na medzičase po 'ležke' len 6,3 sekundy.

Strelecké výkony boli pozoruhodne presné a Domračevová nezakolísala ani v 'stojke'. Rovnako však aj Gereková, na Bielorusku síce v behu nabrala 28,4 sekundy, no útok na ďalšie pozície sa jej otváral. Dôležité bolo, ako vo vysokej nadmorskej výške zvládne záverečné kolo. Na strelnici pribúdali netrafené terčíky a nádej Gerekovej na popredné umiestenie sa zvyšoval. Bežecky sa vytrápila, v cieli bezvládne klesla na sneh, a potom už len čakala, koľké ju z priebežne 3. priečky vytlačia. Pri nepresnom výstrele Fínky Mäkäräinenovej na prvý stojkový terč sa v cieli mohla radovať v predstihu aj Domračevová, ktorá triumfovala v SP 24-krát v kariére, piaty raz v sezóne.

Gereková sa síce na stupňoch neumiestila, no skončila v najcennejšom kariérnom výsledku štvrtá a deviaty raz obsadila umiestenie v top desiatke. Predtým mala výsledkový strop z nedávneho Oberhofu s 5. miestom v pretekoch s hromadným štartom. Od tretej priečky Nemky Dahlmeierovej ju delilo iba 4,8 sekundy.