05. decembra 2015

V šprinte prvého kola SP triumfoval Fourcade,trikrát body pre Slovákov

V šprinte 1. kola Svetového pohára biatlonistov vo švédskom Östersunde zvíťazil Francúz Martin Fourcade napriek tomu, že dvakrát musel krúžiť na trestnom okruhu. ...

Martin Fourcade Foto: TASR/AP
Östersund 5. decembra (TASR) - V šprinte 1. kola Svetového pohára biatlonistov vo švédskom Östersunde zvíťazil Francúz Martin Fourcade napriek tomu, že dvakrát musel krúžiť na trestnom okruhu. Nevyspytateľnú streľbu vyvolal silný točivý vietor, no 27-ročný Francúz na 10 km trati 'letel', na druhého Nemca Arndta Peiffera si vytvoril náskok 51,6 sekundy a na tretieho vedúceho muža priebežného poradia SP po dvoch pretekoch Nóra Ole Einara Björndalena 55,2. Zo slovenskej štvorice bodovali do SP traja, na 23. mieste Matej Kazár (+2:10,0), 28. Martin Otčenáš (+2:17,9) a 39. Tomáš Hasilla (+2:35,2), 72. skončil Miroslav Matiaško (+4:06,3).

Väčšina favoritov vyrazila na trať v prvej skupine a porovnávala sa hlavne s Nórom J.T.Boeom štartujúcim s číslom jedna. Oproti nástrelu sa zdvihol na štadióne vietor a takmer každý krúžil na trestnom okruhu. Nemec Birnbacher s tromi trestnými okruhmi po streľbe ležmo poslúžil za príklad, že veterná strelnica nebola jednoduchá a brilantnosť sa úplne vytratila. Na piatu 'kalibrovanú' ranu si mohol v duchu zanadávať aj Martin Fourcade snažiaci sa odčiniť neúspech z predchádzajúcich vytrvalostných pretekov. Nór Svendsen bol jeden z mála, čo vystrieľal päť nábojov bezchybne a usadil sa na medzičase na druhom mieste, hneď za nemcom Dollom. Ich stojky však už napovedali, že vietor bol pre všetkých najväčší nepriateľ. Svendsen aj keď rytmus viackrát zastavil a zdĺhavo mieril, nevybielil tretí a piaty terč, Doll dokonca trikrát minul. ďalší Nór Björndalen, víťaz predchádzajúcich vytrvalostných pretekov, netrafil terč dvakrát (1-1) a bolo zrejmé, že na bežecký rýchlik v podaní Francúza M. Fourcada s jubilejným 40. triumfom v kariére nebude stačiť.

Vo výsledkoch dlho svietili minimálne dve strelecké nepresnosti a až Rus Garaničev ich prelomil jedným, v polohe stojmo však strávil nekonečný čas (2:05,6 min), aby štyri terče z piatich trafil. Okrem neho raz netrafil už len Peiffer a 33. Kazach Braun, jediný s nulou na konte sa mohol pochváliť 10. Kanaďan Davies.

Slovenská štvorica medzi 105 štartujúcimi statočne zabojovala vďaka trom, čo bol neobvyklý jav. Na 23. mieste Matej Kazár (strelecká bilancia 1-1) netrafil hneď prvý terč, v stojke druhý a zaradil sa medzi tých, ktorí museli stratu z trestných okruhov doháňať bežecky. Martin Otčenáš (1-2) s 28. priečkou bežal oproti Kazárovi rýchlejšie, no aj on doplatil na veterné nápory, najmä v streľbe stojmo, keď po dlhom mierení nesklopil tretí a piaty terč. Svetlý okamih prežíval 39. Tomáš Hasilla (0-3) s bezchybnou ležkou, horší už v stoji s tromi trestnými okruhmi. Najmenej streľba poslúchala 72. Mareka Matiaška (2-3), ktorý ako jediný nepsotúpil do nedeľných stíhacích pretekov.