19. februára 2006

V štafete mužov na ZOH triumf Talianov, Nórsko až piate

Víťazmi štafety mužov na 4 x 10 km (prvá dva úseky klasicky, druhé dva voľne) v behu na lyžiach na XX. zimných olympijských hrách sa stali suverénne reprezentanti Talianska v zložení Fulvio ...

PRAGELATO 19. februára (WN/SITA) - Víťazmi štafety mužov na 4 x 10 km (prvá dva úseky klasicky, druhé dva voľne) v behu na lyžiach na XX. zimných olympijských hrách sa stali suverénne reprezentanti Talianska v zložení Fulvio Valbusa, Giorgio di Centa, Pietro Piller Cottrer, Cristian Zorzi a vybojovali pre svoju krajinu tretie zlato na turínskych hrách. Domáci bežci tak pokračujú v medailovej šnúre, ktorú začali striebrom v Albertville 1992. Odvtedy stáli na ZOH zakaždým na stupňoch víťazov (Lillehammer 1994 - 1. miesto, Nagano 1998 a Salt Lake City 2002 - 2. miesto, Turín 2006 - 3. miesto). Striebro si vybojovalo nemecké kvarteto Andreas Schlütter, Jens Filbrich, Rene Sommerfeldt, Tobias Angerera, ktoré štartovalo v rovnakom zložení ako pred štyrmi rokmi, a na 3. mieste skončili Švédi. Bronz bol pre nich prvou mužskou štafetovou medailou od ZOH v Calgary 1988, kde zvíťazili. Naopak, prvý raz od roku 1988 zostalo bez cenného kovu nórske kvarteto - skončilo až piate."Môj dávny sen sa stal skutočnosťou. Boli to obrovské emócie, zopárkrát som pred cieľom zavrel oči, aby som tomu uveril. Chceli sme medailu, išli sme do toho a získali sme ju. Pri príchode Pietra na poslednú odovzdávku som bol trochu nesvoj, lebo nerád súťažím sám. Keď som sa blížil do cieľa a nevidel som Angerera ani Fredrikssona, veľmi som sa potešil. Nielen kvôli mne, ale aj kvôli mojim priateľom, kvôli celému tímu," vravel v cieli šťastný finišman Talianska Cristian Zorzi.

Mužská štafeta bola až do záverečného štvrtého úseku nezáživná, na čele bola 6 až 8-členná skupina. Až nástup Taliana Pietra Pillera Cottrera na medzičase na 6,6 km definitívne roztrhal štartové pole. Za talianskou sa potom zoradili štafety Švédska, Nemecka a prekvapujúco aj Česka. Piller Cottrer však tempo neustále stupňoval a pred poslednou odovzdávkou sa natrvalo odpútal od svojich prenasledovateľov. "Nepáčilo sa mi, že v taktických pretekoch nik nechcel zrýchliť, preto som nastúpil. Taktizovanie nemá rád, vedel som, že môžeme ísť oveľa rýchlejšie," vysvetľoval Pietro Piller Cottrer.

Zorzimu odovzdal so 6-skundovým náskokom, ktorý potom s pribúdajúcimi metrami narastal. Čech Kožíšek, ktorý sa do štafety dostal na poslednú chvíľu, keďže manažér českých bežcov zabudol prihlásiť na súťaž Milana Šperla, nevydržal tempo a postupne klesol až na 9. priečku. Nemecký finišman Tobias Angerer však čoskoro dostihol Švéda Fredrikssona a aj vo finiši odrazil jeho mohutný útok na striebornú pozíciu. V štafete úplne zlyhali Fíni (9.), preteky nevyšli podľa predstáv ani Nórom (5.) a Rusom (6.).

Rakúska štafeta Martin Tauber, Jürgen Pinter, Roland Diethart a Johannes Eder nastúpila na štart v Pragelate po hororovej noci. Prenajaté domy rakúskej bežeckej a biatlonovej reprezentácie v Pragelate a San Sicariu totiž prehliadala polícia, ktorá hľadala zakázané podporné prostriedky. "Prekvapili nás v izbách," opisoval dramatické chvíle Jürgen Pinter. "Náhle vtrhli dnu a nedovolili nám opustiť izby. Stalo sa to napriek tomu, že nikto z tímu nemal pozitívny dopingový test. Je to bláznivé..."

Rakúšania, hoci nevyspatí, napokon v štafete štartovali, ale už po prvom úseku strácali viac ako dve minúty. Na ďalšom sa dokonca dostali na predposledné miesto pred Čínu, po treťom opäť uzatvárali 16-členné štartové pole, no a v závere ich finišmana Edera najlepší predstihli o jeden 2,5-kilometrový okruh.

"So športovcami zaobchádzali ako s kriminálnikmi, nemohli ani telefonovať," uviedol hovorca rakúskej reprezentácie v behu na lyžiach Eric Wagner. "Kontrolovali každý nápoj, jedlo a vzali si so sebou veľa vecí. Policajti boli v dome do polnoci, a potom vzali športovcov na dopingové skúšky do Sestriere."

Výsledky:

Beh na lyžiach - štafeta mužov na 4 x 10 km: 1. Taliansko (Fulvio Valbusa, Giorgio di Centa, Pietro Piller Cottrer, Cristian Zorzi) 1:43:45,7 h, 2. Nemecko (Andreas Schlütter, Jens Filbrich, Rene Sommerfeldt, Tobias Angerer) +15,7, 3. Švédsko (Mats Larsson, Johan Olsson, Anders Södergren, Mathias Fredriksson) +16,0, 4. Francúzsko +37,1, 5. Nórsko +1:10,6, 6. Rusko +1:24,2, 7. Švajčiarsko +1:25,2, 8. Estónsko +1:38,1, 9. Česko +2:17,6, 10. Fínsko +2:50,4.

FOTO : SITA/AP