Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. mája 2007

Väčšina Slovákov je s členstvom v EÚ spokojnáVäčšina Slovákov je s členstvom v Európskej únii aj po troch rokoch spokojná. Vyjadrilo sa tak až sedem z desiatich opýtaných, pričom necelá pätina ľudí je s členstvom úplne a viac ako polovica ...Zdieľať

BRATISLAVA 4. mája (WEBNOVINY) - Väčšina Slovákov je s členstvom v Európskej únii aj po troch rokoch spokojná. Vyjadrilo sa tak až sedem z desiatich opýtaných, pričom necelá pätina ľudí je s členstvom úplne a viac ako polovica skôr spokojná. Nesúhlas s členstvom v únii deklaruje necelá štvrtina respondentov a viac ako 7 % sa k otázke nevedelo vyjadriť. Agentúru SITA o tom informoval manažér výskumného projektu Peter Badík. Slovensko vstúpilo do Európskej únie 1. mája 2004.

Členstvo v únii podporujú vo väčšej miere mladší ľudia vo veku od 15 do 39 rokov a ľudia z miest s počtom obyvateľov od 20-tisíc až do 99 999. Naopak, s členstvom nesúhlasia skôr starší ľudia, 60 a viacroční, a respondenti z obcí s počtom obyvateľov dvetisíc až 4 999. Vyplýva to z výskumu, ktorý uskutočnila spoločnosť TNS SK v apríli 2007 na reprezentatívnej vzorke 1 010 respondentov.

Z výsledkov tiež vyplýva, že až tri štvrtiny Slovákov sú presvedčené, že sme vstupom do EÚ získali možnosť pohybovať sa po krajinách Európskej únie voľne, čiže bez pasu a bez víz. Dve tretiny ľudí tiež uviedli ako jednu z najväčších výhod možnosť pracovať v krajinách Európskej únie. Polovica obyvateľov Slovenska vníma ako výhody vstupu možnosť čerpania finančných prostriedkov z európskych fondov a viac pracovných príležitosti v dôsledku príchodu zahraničných investorov na Slovensko.

Necelá tretina respondentov si myslí, že uplatnenie Slovákov v EÚ najlepšie vystihuje výrok, ktorý hovorí o tom, že sme pracovití a dokážeme sa uplatniť v únii. Za ďalšie najvýstižnejšie tvrdenie štvrtina opýtaných označila výrok, že sme prispôsobiví a dokážeme využiť poskytované príležitosti.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Katastrofálne následky klimatických zmien sú zvrátiteľné
<< predchádzajúci článok
Iveta Radičová predloží do parlamentu rodičovskú novelu ZP