Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. mája 2007

Iveta Radičová predloží do parlamentu rodičovskú novelu ZPPoslankyňa NR SR Iveta Radičová (SDKÚ – DS) si osvojila návrhy Únie materských centier z Hromadnej pripomienky k novele Zákonníka práce a predloží ich na najbližšej schôdzi parlamentu ako ...Zdieľať

BRATISLAVA 4. mája (WN/PR) - Poslankyňa NR SR Iveta Radičová (SDKÚ – DS) si osvojila návrhy Únie materských centier z Hromadnej pripomienky k novele Zákonníka práce a predloží ich na najbližšej schôdzi parlamentu ako poslanecký pozmeňovací návrh.

Obsahom jej pozmeňovacieho návrhu budú opatrenia, ktoré umožnia zavedenie plne pružného pracovného času, možnosť čerpať náhradné voľno rodičmi detí mladších ako 15 rokov počas školských prázdnin až do 12 mesiacov po výkone práce nadčas, za ktorú voľno prislúcha, zavedenie zdieľaného pracovného miesta a možnosť čerpať po dohode so zamestnávateľom rodičovskú dovolenku až do piateho roku veku dieťaťa.

Takzvaná „rodičovská novela“ má vyjsť v ústrety tým rodičom, ktorí chcú lepšie podmienky pre zosúladenie rodičovských a pracovných povinností. Obsahuje zavedenie plne pružného pracovného času, ktorý by umožnil, aby sa v priebehu jedného pracovného dňa mohol zrealizovať aj prerušovane (t.j. zamestnanec alebo zamestnankyňa by napr. ráno odniesla deti do škôlky či školy, potom by išla do práce, cez obed by deti zo škôlky vyzdvihla, odniesla opatrovateľke alebo starým rodičom či na krúžky a vrátila sa do práce a pod.).

Novela má ďalej umožniť rodičom, aby voľno za nadčasy odpracované v zimných mesiacoch mohli čerpať počas letných prázdnin detí. Ďalšou úpravou je zavedenie zdieľaného pracovného miesta, ktoré má zamedziť zneužívaniu pracovníka zamestnaného v režime kratšieho pracovného času (rovnaký rozsah prác v kratšom čase a za nižšiu mzdu). Možnosť čerpať trojročnú rodičovskú dovolenku až do piatich rokov veku dieťaťa vytvorí možnosť flexibilnejšie reagovať na meniace sa potreby dieťaťa, na situáciu v rodine a na meniace sa podmienky na trhu práce.

Únia materských centier považuje za dôležité, aby tieto zmeny boli explicitne zakotvené v novelizovanom Zákonníku práce. Ústretovosť Zákonníka práce by tak nemusela zostať iba na papieri.

„ Slovensko dlhodobo patrí ku krajinám v rámci EÚ s najnižšou mierou využívania skrátených pracovných úväzkov“, hovorí podpredsedníčka parlamentného výboru pre sociálne veci a bývanie Iveta Radičová. „Zároveň je prorodinná politika zamestnávateľov v súčasnosti na úrovni skôr intuitívneho prijímania opatrení ako na úrovni systematických strategických cieľov a zámerov“. Explicitné zakotvenie možnosti vytvárať zdieľané pracovné miesta podľa Radičovej preto uľahčí transformáciu intuitívneho prijímania prorodinných opatrení zamestnávateľmi na programové a systémové vytváranie podmienok na reálne zosúladenie rodinného a pracovného života.

Návrhy Únie materských centier podporila aj Republiková únia zamestnávateľov a Asociácia zamestnávateľských zväzov.

Kontakt a ďalšie informácie:
Saskia Repčíková
Únia materských centier, Godrova 6, 811 03 Bratislava
tel.: 00421 2 544 179 06
tel.: 00421 905 741 565
e-mail: saskia@materskecentra.sk
www.materskecentra.sk

Únia materských centier


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Väčšina Slovákov je s členstvom v EÚ spokojná
<< predchádzajúci článok
Bývalý iránsky prezident Chatámí sa stretol s pápežom