Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

28. marca 2020

Väčšina slovenských učiteľov sa cíti spoločnosťou nedocenená, vyplýva zo správy OECDSlovenskí učitelia v sobotu oslavujú svoj deň, väčšina sa cíti spoločnosťou nedocenená.Zdieľať
Väčšina slovenských učiteľov sa cíti spoločnosťou nedocenená, vyplýva zo správy OECD

Slovensko v rámci krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) patrí ku krajinám s najnižším podielom pedagógov, ktorí vyjadrili súhlas, respektíve rozhodný súhlas s tvrdením, že povolanie učiteľa je spoločnosťou oceňované.

Pandémia zmenila vnímanie

Vyplýva to z druhej časti medzinárodnej správy TALIS 2018 (Teaching and Learning International Study) zameranej na učiteľov, ktorú Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) zverejnila začiatkom tohto týždňa.

Portál Platy.sk pri príležitosti Dňa učiteľov zverejnil analýzu, z ktorej vyplynulo, že plat učiteľa s vysokou školou je nižší ako plat maturanta.

Práca učiteľov či vychovávateľov je podľa analýzy, paradoxne, vnímaná výraznejšie teraz, keď sú pre pandémiu koronavírusu zatvorené školy.

Ich prácu oceňuje aj nový minister školstva Branislav Gröhling, ktorý im pri príležitosti dnešného Dňa učiteľov poďakoval za zvládanie súčasnej náročnej situácie.

Výrazné zmeny nenastali

Menej ako päť percent opýtaných slovenských učiteľov a približne dve percentá riaditeľov cítia, že sú spoločnosťou docenení. V rámci krajín OECD označilo túto možnosť v priemere 26 percent učiteľov a 37 percent riaditeľov.

V porovnaní s predchádzajúcim cyklom TALIS 2013 nenastal u slovenských učiteľov ani riaditeľov významný rozdiel v ich vnímaní v spoločnosti.

V roku 2018 významne viac učiteľov označilo možnosť, že výhody profesie prevažujú nad jej nevýhodami, a to o 8,8 percentuálneho bodu. Takmer o päť percentuálnych bodov vzrástol podiel tých, ktorí by sa znovu rozhodli pre kariéru učiteľa.

S výrokom „ľutujem, že som sa rozhodl/-a stať učiteľom/kou“ súhlasilo o 4,7 precentuálneho bodu menej opýtaných. Spokojnejší so svojím povolaním sú učitelia na vidieku ako v meste.

Maturant zarobí viac ako učiteľ

Bez ohľadu na platové ohodnotenie je na Slovensku spokojných s podmienkami svojej pracovnej zmluvy viac ako 80 percent učiteľov a vyše 73 percent riaditeľov.

Z analýzy portálu Platy.sk, o ktorom agentúru SITA informovala hovorkyňa portálu Profesia.sk Nikola Richterová, vyplýva, že plat učiteľa s vysokou školou je nižší ako plat maturanta.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Koronavírus zmaril plány firmy OneWeb, prepustila väčšinu zamestnancov a je na predaj
<< predchádzajúci článok
Botanik odporúča: Päť najsilnejších slovenských bylín, ktoré zaberajú aj pri kašli