Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

20. apríla 2018

Verejnosť sa bude môcť zoznámiť so zaujímavosťami košských mokradíPodmienky, ktoré majú zabezpečiť hniezdenie rybára riečneho, zabezpečovali 2. apríla 2016 ochranári v spolupráci so Slovenskou ornitologickou spoločnosťou na takzvaných košských mokradiach pri Prievidzi. Obdobne postupovali na tomto ...Zdieľať
Podmienky, ktoré majú zabezpečiť hniezdenie rybára riečneho, zabezpečovali 2. apríla 2016 ochranári v spolupráci so Slovenskou ornitologickou spoločnosťou na takzvaných košských mokradiach pri Prievidzi. Obdobne postupovali na tomto migračnom a hniezdom mieste pre stovky druhov vtákov aj vlani, rybár si tam však hniezdo nevytvoril. Na snímke vyťahovanie pontónu. Foto: TASR - Alexandra Moštková
Koš 20. apríla (TASR) - Až 187 druhov vtákov sa vyskytuje na košských mokradiach, ktoré vznikli medzi Novákmi a obcou Koš v okrese Prievidza vplyvom banskej činnosti. Exkurziu, ktorá toto územie i živočíšstvo žijúce v ňom predstaví, pripravila pri príležitosti Dňa Zeme (22.4.) Ochrana dravcov na Slovensku. Verejnosť ju bude môcť absolvovať 21. apríla dopoludnia, informovala PR manažérka Ochrany dravcov na Slovensku Martina Brinzíková Badidová.


V centre Hornonitrianskej kotliny, medzi Novákmi, Košom a Prievidzou dochádza od roku 1985 vplyvom podpovrchovej ťažby hnedého uhlia k postupným poklesom terénu, zavodneniu a vytváraniu rozmanitých mokraďových stanovíšť. Mokrade plnia úlohu hniezdísk, lovísk a odpočinkových miest na migračných trasách pre rôzne druhy vtákov. "Košské mokrade sú vzácnym príkladom toho, ako môže banská činnosť pozitívne vplývať na rozvoj biodiverzity v environmentálne zaťaženej krajine. Ide v súčasnosti o sústavu dvanástich plôch," uviedol Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

Systematickým výskumom vtáctva sa tam odborníci podľa neho zaoberajú približne od roku 1995. "Mokrade sú obľúbené predovšetkým brodivcami, bahniakmi a vybranými spevavcami. Tieto druhy sú naviazané tak na vodnú hladinu, ako aj na porasty trste a pálky. Vedci preukázali, že pozorovanie vtáctva má blahodarný vplyv na ľudskú myseľ, a tým aj na naše telo," skonštatoval.

Na exkurzii, ktorú ochranári pripravili, verejnosti od 9.00 do 12.00 h predstavia aj metódy odchytu vtáctva a krúžkovanie ako spôsob monitoringu, ľudia teda uvidia vtáctvo zblízka. "Venovať sa budeme tiež rozoznávaniu druhov podľa spevu, reč bude o fenoméne vtáčej migrácie. Povieme si, ako postupovať pri náleze poraneného jedinca, aj ako správne vtáctvu pomáhať," doplnil Slobodník.

Účastníkom sa budú venovať Vladimír Slobodník a Roman Slobodník z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. Túto akciu, ako i ďalšie aktivity na pomoc dravcom, podporila spoločnosť Západoslovenská energetika v rámci programu 3D od ZSE.

Okrem mokradí ponúka obec Koš aj ďalšie zaujímavosti. Priamo v obci sú dve bocianie hniezda, pričom jedno je obrích rozmerov – váži viac ako tonu. Je aktívne minimálne od roku 2001, v rokoch 2005, 2007 a 2015 tu bolo odchovaných päť mláďat. Prírodnou zaujímavosťou je aj lipa, ktorej vek sa odhaduje zhruba na 500 rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Frontman U2 Bono je prvým laureátom Medaily Georgea W. Busha
<< predchádzajúci článok
Britská herečka Rachel Weiszová oznámila tehotenstvo v 48 rokoch

Verejnosť sa bude môcť zoznámiť so zaujímavosťami košských mokradí - diskusné fórum čitateľov