Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

25. júla 2021

VIDEO: Čičmany majú nové múzeum, vystavujú v ňom zdobené truhliceTruhlice nepremaľovávajú a ošetrujú ich pôvodnou metódou, snažia sa na ne doplniť len kovania. Konzervujú ich, odčervujú, pri práci používajú olej a včelí vosk.Zdieľať
VIDEO: Čičmany majú nové múzeum, vystavujú v ňom zdobené truhlice

V Čičmanoch otvorili od júla nové múzeum Na dreve maľované. Nachádza sa v budove tamojšej bývalej krčmy, ktorú zrekonštruovalo občianske združenie Folk Ateliér. V múzeu vystavujú zdobené ľudové truhlice zo Slovenska i Českej republiky. Autor zbierky Jozef Adamov priblížil, že vznikala približne osem rokov.

"Jednotlivé truhlice sme rekonštruovali a uskladňovali v kontajneroch, kým sme dospeli k tejto budove, aby sme ich mohli vystaviť a urobiť expozíciu. Pri výbere truhlíc nám ide najmä o ich grafiku, maľbu. Hľadáme také, kde je maľba čo najviac zachovaná," priblížil Adamov.

 

Truhlice nepremaľovávajú a ošetrujú ich pôvodnou metódou, snažia sa na ne doplniť len kovania. Konzervujú ich, odčervujú, pri práci používajú olej a včelí vosk.Ako doplnil Adamov, s truhlicami sa spájajú rôzne zaujímavé príbehy. Najstaršia je z roku 1767 z rodiska slovenského básnika a dramatika Pavla Országha Hviezdoslava. Ďalšia výnimočná truhlica sa spája s rokom 1922. Slováci si v nej dali poslať 20 kilogramov slaniny do Ameriky.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Jánošíkove dni v Terchovej sa uskutočnia na prelome júla a augusta
<< predchádzajúci článok
Práce na novej vyhliadkovej veži nad Levočou pokračujú, pandémia však zvýšila ceny materiálu

VIDEO: Čičmany majú nové múzeum, vystavujú v ňom zdobené truhlice - diskusné fórum čitateľov