08. septembra 2012

Tréner nemeckej futbalovej reprezentácie Joachim Löw nie je spokojný s premieňaním šancí jeho zverencov. Nemci v úvodnom zápase kvalifikácie o postup na MS 2014 do Brazílie zdolali v ...

futbalnemecko HANNOVER 8. septembra (WEBNOVINY) - Tréner nemeckej futbalovej reprezentácie Joachim Löw nie je spokojný s premieňaním šancí jeho zverencov.

Nemci v úvodnom zápase kvalifikácie o postup na MS 2014 do Brazílie zdolali v C-skupine outsidera z Faerských ostrovov 3:0.

Prvopolčasový zásah Maria Götzeho a dva góly Mesuta Özila v druhom dejstve pomohli favoritovi k úspešnému trojbodovému štartu v kvalifikácii.

Nemci vystrelili do priestoru bránky súpera pätnásťkrát, 85 percent času mali loptu na svojich kopačkách.

Pred utorkovým súbojom vo Viedni s Rakúskom však musia zlepšiť efektivitu. V októbri Löwovi zverenci nastúpia proti Švédsku a Írsku, čo sú podstatne silnejší súperi ako Faerské ostrovy.

Na trávniku v Hannoveri bolo vidieť rozdiel 152 miest v rebríčku FIFA medzi oboma krajinami. Semifinalisti Eura 2012 a druhý tím renkingu sa v koncovke v posledných dueloch trápi, už v auguste na problémy so zakončením doplatil v súboji s Argentínou (1:3). Nemecko dosiahlo v piatok jubilejné 500. víťazstvo vo svojej futbalovej histórii.

Germany 3-0 Faroe Islands (Group C) by goalsarena2012
"Viem, že toto je veľké víťazstvo," začal nadnesene Löw, aby pokračoval už vo vážnom tóne: "Faerské ostrovy nemôžeme porovnávať s ďalšími kvalifikačnými súpermi. Od začiatku všetci videli, že chceme dať čo najviac gólov. Naším momentálnym problémom je nepremieňanie šancí. Nielen v tomto zápase potrebujeme množstvo možností, aby sme dosiahli gól. Opäť to bol najväčší nedostatok v našej hre."

V kontraste s trénerovými slovami bol Özil spokojný. "Zatlačili sme súpera, chceli sme dať prvý gól. S výsledkom môžeme byť naozaj spokojní, na trávniku sme odovzdali všetko a urobili sme prvý krok v kvalifikácii," tvrdil stredopoliar Realu Madrid.

Pre Nemcov bol najväčšou prekážkou gólman Manchestru City Gunnar Nielsen. Najmä v prvom polčase privádzal domácich do zúfalstva. "Brankár a naša obrana hrali skvele. Sklamali ma však dva inkasované góly v druhom polčase, aj keď sme hrali proti jednému z najlepších svetových mužstiev. Aj keď držanie lopty boli 85:15, môžem povedať len jedno: Som spokojný s naším výkonom," tvrdil po stretnutí dánsky tréner Faerských ostrovov Lars Olsen.

Island zaskočil Nórsko

O jedno z najväčších prekvapní sa postarali v piatok Islandania, ktorí v domácom prostredí v Reykjavíku zdolali v E-skupine Nórsko 2:0.

Rozhodli o tom góly Kariho Arnasona a striedajúceho Alfreda Finnbogasona. Arnason najskôr v 21. min potrestal chybu brankára Espena Buggeho Pettersena.

Pri vrcholiacom tlaku Nórov o výsledku definitívne rozhodol Finnbogason, keď sa šikovne vyhol ofsajdovej pasci a pohodlne skóroval desať minút pred koncom zápasu.

"Prehrali sme s tímom, ktorý by sme mali bez problémov zdolať. Dnes to vyzeralo, akoby bolo všetko proti nám," povedal v rozhovore televíznu stanicu NRK Egil Olsen. Skúsený švédsky tréner na lavičke Islandu Lars Lagerbäck stanovil správnu taktiku. Jeho zverenci ju dodržali a oslavovali víťazstvo nad severským rivalom.

"Najmä prvých 10 minút zápasu sme mali posielať dopredu dlhé lopty a eliminovať úvodný nástup Nórov. Dnes slávila úspech taktika nášho súpera. Nóri asi nečakali, že sa budeme snažiť hrať týmto štýlom. Sústredili sme sa, aby nemohli založiť rýchly protiútok," povedal Arnason.

Liechtenstein 1-8 Bosnia-Herzegovina (Group G) by goalsarena2012

Džeko a Ibiševič sa blysli hetrikmi

Vedad Ibiševič a Edin Džeko dosiahli hetriky pri jednoznačnom víťazstve futbalistov Bosny a Hercegoviny 8:1 na pôde Lichtenštajnska v "slovenskej" G-skupine.

Balkánska krajina predviedla hneď v úvode bojov o svetový šampionát veľkú ambíciu zahrať si na turnaji v Južnej Amerike.

Zvyšné dva góly Bosny strelil Zvjezdan Misimovič. Lichtenštajnsko postavilo tím, ktorého hráči sú väčšinou amatéri alebo pôsobia v nižších švajčiarskych súťažiach.

Domáci sa nezmohli na veľký odpor voči favoritovi duelu. V 61. min znižoval na 1:5 Mathias Christen.

Džeko sa vďaka trom gólom stal najlepším strelcom v histórii bosnianskej reprezentácie. Po piatku má na svojom konte už 25 presných zásahov. Hostia hľadali cestu ku gólu do 26. min, keď sa prvýkrát presadil Misimovič. Brankára Petra Jehleho prekonal opäť aj o päť minút neskôr.

Do polčasovej prestávky sa ešte dvakrát hlavou presadil Ibiševič a krátko po nej si otvoril svoj strelecký účet aj Džeko. Na Christenov gól odpovedal útočník Manchestru City a hetrik skompletizoval v 81. min. V závere duelu v 83. min pridal ešte svoj tretí gól a celkovo ôsmy presný zásah Bosny a Hercegoviny Ibiševič.

Súhrn výsledkov piatkových stretnutí európskej časti kvalifikácie o postup na futbalové majstrovstvá sveta 2014 do Brazílie:

A-skupina
ZÁHREB
Chorvátsko - Macedónsko 1:0 (0:0)
Gól: 69. Jelavič, rozhodoval: Yefet (Izr.)

CARDIFF
Wales - Belgicko 0:2 (0:1)
Góly: 41. Kompany, 83. Vertonghen, ČK: 26. J. Collins (Wales), rozhodoval: Johannesson (Švéd.)

B-skupina
TA´QUALI
Malta - Arménsko 0:1 (0:0)
Gól: 70. Sarkisov, rozhodoval: Eisner (Rak.)

SOFIA
Bulharsko - Taliansko 2:2 (1:2)
Góly: 30. Manolev, 66. G. Milanov - 36. a 40. Pablo Osvaldo, rozhodoval: Atkinson (Angl.)

C-skupina
ASTANA
Kazachstan - Írsko 1:2 (1:0)
Góly: 37. Nurdaueltov - 89. Robbie Keane (z pok. kopu), 90. K. Doyle, rozhodoval: Avram (Rum.)

HANNOVER
Nemecko - Faerské ostrovy 3:0 (1:0)
Góly: 54. a 71. Mesut Özil, 28. Götze, rozhodoval: Madden (Škót.)

D-skupina
TALLINN
Estónsko - Rumunsko 0:2 (0:0)
Góly: 55. Torje, 75. Marica, rozhodoval: Mažič (Srb.)

ANDORRA LA VELLA
Andorra - Maďarsko 0:5 (0:2)
Góly: 12. Juhász, 32. Gera (z pok. kopu), 54. Szalai, 68. Priskin, 82. Koman, ČK: 67. Vales (Andorra), rozhodoval: Alečkovič (Bosna a Herc.)

AMSTERDAM
Holandsko - Turecko 2:0 (1:0)
Góly: 17. Van Persie, 90.+ Narsingh, rozhodoval: Velasco Carballo (Šp.)

E-skupina
TIRANA
Albánsko - Cyprus 3:1 (1:1)
Góly: 36. Sadiku, 84. Cani, 87. Bogdani - 45. Laban, rozhodoval: Kučin (Kaz.)

ĽUBĽANA
Slovinsko - Švajčiarsko 0:2 (0:1)
Góly: 20. Xhaka, 51. Inler, ČK: 76. Barnetta (Švajčiarsko), rozhodoval: Tagliavento (Tal.)

REYKJAVÍK
Island - Nórsko 2:0 (1:0)
Góly: 21. Árnason, 81. Finnbogason, rozhodoval: Gautier (Fr.)

F-skupina
MOSKVA
Rusko - Severné Írsko 2:0 (1:0)
Góly: 30. Fajzulin, 78. Širokov (z pok. kopu), rozhodoval: Mateu Lahoz (Šp.)

BAKU
Azerbajdžan - Izrael 1:1 (0:0)
Góly: 65. Abisov - 50. Natcho, rozhodoval: Jug (Slovin.)

LUXEMBURG
Luxembursko - Portugalsko 1:2 (1:1)
Góly: 14. Da Mota - 27. Cristiano Ronaldo, 54. Hélder Postiga, rozhodoval: Tohver (Est.)

G-skupina
VILNIUS
Litva - Slovensko 1:1 (1:1)
Góly: 18. Žaliukas - 41. Sapara, ŽK: 60. Vičius, 83. Labukas - 52. Škrtel, 62. M. Bakoš, ČK: 90.+ Labukas po druhej ŽK - 55. Pečovský za faul, rozhodovali: Carlos Clos Gómez - Javier Aguilar Rodríguez a José Manuel Fernández (všetci Šp.)

VADUZ
Lichtenštajnsko - Bosna a Hercegovina 1:8 (0:4)
Góly: 61. Christen - 33., 40. a 83. Ibiševič, 46., 64. a 81. Džeko, 26. a 31. Misimovič, rozhodoval: Borg (Malta)

RIGA
Lotyšsko - Grécko 1:2 (1:0)
Góly: 42. Cauna (z pok. kopu) - 57. Spyropuulos, 69. Gekas, rozhodoval: Bebek (Chor.)

H-skupina
PODGORICA
Čierna Hora - Poľsko 2:2 (2:1)
Góly: 27. Drinčič, 45. Vučinič - 6. Blaszczykowski (z pok. kopu), 55. Mierzejewski, ČK: 69. Pavičevič - 73. Obraniak, rozhodoval: Jakobsson (Isl.)

KIŠIŇOV
Moldavsko - Anglicko 0:5 (0:3)
Góly: 4. a 29. Lampard (prvý z pok. kopu), 32. Defoe, 74. Milner, 83. Baines, rozhodoval: Van Boekel (Hol.)