15. januára 2010

Víťazom 13. etapy Ullevalseter, Svitko 17.

Piatkovú 13. etapu Rely Dakar 2010 v Argentíne a Čile (1. - 16. januára), ktorá viedla zo San Rafaela do Santa Rosy a merala 725 km, pričom 368 km boli merané ...

Dakar

SANTA ROSA 15. januára (WEBNOVINY) - Piatkovú 13. etapu Rely Dakar 2010 v Argentíne a Čile (1. - 16. januára), ktorá viedla zo San Rafaela do Santa Rosy a merala 725 km, pričom 368 km boli merané úseky, vyhral v súťaži motocyklov Nór Pal Anders Ullevalseter na stroji KTM. Skúsený dakarský harcovník potreboval na zdolanie piatkových meraných úsekov čas 3:27:05 h. Na 2. mieste s odstupom 43 sekúnd skončil Francúz Cyril Despres, ktorý je aj lídrom tohto prestížneho motoristického podujatia v kategórii motocyklov. Tretie miesto v piatok obsadil Španiel Marc Coma, ktorý za víťazným Ullevalseterom zaostal o 2:26 min.

Slovenský pretekár Štefan Svitko v službách tímu HANT Logomotion Slovakia skončil v 13. etape s viac ako 30-minútovým mankom na Ullevalsetera na 17. mieste. V priebežnom poradí mu však stále patrí 13. pozícia, keď na lídra súťaže motocyklov Francúza Cyrila Despresa stráca 5:35:12 h. Víťaz piatkovej etapy Pal Anders Ullevalseter za aktuálnym lídrom zaostáva na druhej priečke celkovej klasifikácie o 1:14:12 h. Pred tretím Franciscom Lópezom Contardom z Čile má Despres náskok 1:08:34 h. Na štvrtej priečke je Portugalčan Helder Rodrígues na stroji Yamaha (+1:20:41), na piatom mieste figuruje ďalší Francúz David Fretigne (+1:56:06).

Štefan Svitko v piatok na trať vyštartoval o 7:19 h ako jedenásty spomedzi 90 pretekárov, ktorí v súťaži ešte zostali. Na prvom meranom úseku predposlednej etapy bol šestnásty v poradí, keď na vedúceho jazdca Ullevasetera strácal už 20:33 min, na ďalšom stanovišti, ktoré bolo na 100. kilometri, sa Svitko objavil ako osemnásty v poradí, jeho strata bola osemnásť minút. Neskôr sa 27-ročný Slovák o jednu priečku zlepšil, no jeho časové manko narástlo na 22:37 min. Na poslednej kontrole pred bivakom v Santa Rosa (265 km) bol jazdec tímu Hant Logomotion Slovakia na 16. mieste a do cieľa prišiel ako sedemnásty s časovým mankom 32:40 min na víťazného Nóra Pala Andersa Ullevalsetera.

V súťaži automobilov bol v piatok najskôr v cieli Francúz Stephane Peterhansel na vozidle BMW, keď dosiahol čas 2:58:25 h. Druhé miesto v bivaku San Rosa si vybojoval Nasser Al-Attiyah z Kataru na Volkswagene (+1:21 min), tretí cieľovú pásku "preťal" Francúz Guerlain Chicherit na vozidle BMW (+3:45). Na štvrtom mieste skončil doterajší líder súťaže Španiel Carlos Sainz (+3:53). Piatu pozíciu si vybojoval Mark Miller (USA) na Volkswagene, ktorý mal na víťazného Francúza v cieli časové manko 7:29 min.

Výsledky piatkovej 13. etapy Rely Dakar 2010:

MOTOCYKLE
1. Pal Anders Ullevalseter (Nór.) KTM 3:27:05 h, 2. Cyril Despres (Fr.) KTM +43 s, 3. Marc Coma (Šp.) KTM +2:46 min, 4. Francisco López Contardo (Čile) Aprilia +5:35, 5. Alain Duclos (Fr.) KTM +6:24, 6. Helder Rodrígues (Portug.) Yamaha +8:08,...17. Štefan Svitko (SR) KTM +32:40.

Poradie po 13. etape: 1. Cyril Despres (Fr.) KTM 49:38:44 h, 2. Pal Anders Ullevalseter (Nór.) KTM +1:04:12 h, 3. Francisco López Contardo (Čile) Aprilia +1:08:34, 4. Helder Rodrígues (Portug.) Yamaha +1:20:41, 5. David Fretigne (Fr.) Yamaha +1:56:06, 6. Alain Duclos (Fr.) KTM +1:59:06,... 13. Štefan Svitko (SR) KTM +5:35:12.

AUTOMOBILY
1. Stephane Peterhansel (Fr.) BMW 2:58:25 h, 2. Nasser Al-Attiyah (Katar) Volkswagen +1:21 min, 3. Guerlain Chicherit (Fr.) BMW +3:45, 4. Carlos Sainz (Šp.) Volkswagen +3:53, 5. Mark Miller (USA) Volkswagen +7:29, 6. Giniel De Villiers (JAR) Volkswagen +8:13.

Poradie po 13. etape: 1. Carlos Sainz (Šp.) Volkswagen 45:49:42 h, 2. Nasser Al-Attiyah (Katar) Volkswagen +2:48 min, 3. Mark Miller (USA) Volkswagen +31:48, 4. Stephane Peterhansel (Fr.) BMW +2:16:49 h, 5. Guerlain Chicherit (Fr.) BMW +4:02:42, 6. Carlos Sousa (Portug.) Mitsubishi +4:26:32

ŠTVORKOLKY
1. Christophe Declerck (Fr.) Polaris 4:11:32 h, 2. Rafal Sonik (Poľ.) Yamaha +5:56 min, 3. Sebastian Harpen (Arg.) Yamaha +27:14, 4. Juan Manuel Gonzales Corominas (Šp.) Yamaha +32:02, 5. Marcos Patronelli (Arg.) Yamaha +36:16, 6. Alejandro Patronelli (Arg.) Yamaha +41:15.

Poradie po 13. etape: 1. Marcos Patronelli (Arg.) Yamaha 62:13:52 h, 2. Alejandro Patronelli (Arg.) Yamaha +2:23:33 h, 4. Christophe Declerck (Fr.) Polaris +6:01:18, 5. Rafal Sonik (Poľ.) Yamaha +6:08:49, 6. Sebastian Harpen (Arg.) +9:18:10.