17. mája 2007

Víťazom Pohára UEFA 2006/07 po dráme FC Sevilla

Futbalisti španielskeho tímu FC Sevilla sa po roku stali opäť víťazmi Pohára UEFA. Rozhodlo o tom stredajšie finálové stretnutie tohtosezónnej edície európskeho pohára č. 2, v ktorom zverenci ...

GLASGOW 16. mája (WEBNOVINY) - Futbalisti španielskeho tímu FC Sevilla sa po roku stali opäť víťazmi Pohára UEFA. Rozhodlo o tom stredajšie finálové stretnutie tohtosezónnej edície európskeho pohára č. 2, v ktorom zverenci trénera Juandeho Ramosa zvíťazili nad ďalším zástupcom z Pyrenejského polostrova RCD Espanyol Barcelona až po strelách zo značky pokutového kopu 3:1. Skóre zápasu v Hampden Parku v škótskom Glasgowe otvoril v 18. min po fantastickej samostatnej akcii Adriano Correia, Espanyol vyrovnal o 10 minút neskôr po tečovanej strele Rieru spoza šestnástky. Dôležitý okamih prišiel v 68. min, keď defenzívny stredopoliar "bielo-modrých" Moisés Hurtado videl od hlavného arbitra Švajčiara Massima Busaccu po druhej žltej aj červenú kartu a premožiteľ Artmedie Bratislava z 1. kola Pohára UEFA 2006/07 dohrával s desiatimi mužmi. Sevillu poslal do vedenia v 105. min predĺženia hraného na 2x15 minút, v ktorom neplatilo pravidlo o ´zlatom´ či ´striebornom´ góle, reprezentačný útočník Mali Frederic Kanouté. Andalúzania však v druhej nadstavenej pätnásťminútovke nevyužili viaceré stopercentné šance a Jonatas ich v 115. min potrestal vyrovnávajúcim gólom.

V jedenástkovom rozstrele mali napokon pevnejšie nervy hráči FC Sevilla a stali sa tak len druhým tímom v histórii, ktorému sa podarilo obhájiť trofej v Pohári UEFA. Pred Sevilčanmi to dokázal len oveľa slávnejší španielsky klub Real Madrid v roku 1986.

Výsledok - streda:
RCD Espanyol Barcelona - FC Sevilla 2:2 po predĺžení (1:1, 1:1), na pok. kopy 1:3 - FC Sevilla sa stal víťazom Pohára UEFA 2006/07
Góly: 28. Riera, 115. Jonatas - 18. Adriano Correia, 105. Kanouté, ŽK: 13. Moisés Hurtado - 63. Luis Fabiano, 82. Kanouté, ČK: 68. Moisés Hurtado (Espanyol) po druhej ŽK za faul, rozhodoval: Massimo Busacca (Švajč.), 48 000 divákov
Espanyol: Iraizoz - Zabaleta, Jarque, Torrejón, David García - Moisés Hurtado - Rufete (56. W. Pandiani), De la Peňa (87. Jonatas), Riera - Luis García, Tamudo (73. Lacruz)
FC Sevilla: Palop - Daniel Alves, Javi Navarro, A. Puerta, Dragutinovič - Ch. Poulsen - Martí, Maresca (46. Jesús Navas), Adriano Correia (76. Renato) - Luis Fabiano (64. A. Keržakov), Kanouté

Torrejón (Espanyol) - nepremenil

V čisto španielskom finále tohtosezónnej edície Pohára UEFA začali oba tímy pred vypredaným Hampden Parkom v Glasgowe v ofenzívnom duchu a pred oboma bránkami tak vznikali nebezpečné situácie. Už v 4. min vyzvŕtal stredopoliar Sevilly Maresca v rohu šestnástky Davida Garcíu, no jeho prudká strela išla len tesne vedľa svätyne Espanyolu. Na opačnej strane to po akcii už spomenutého Davida Garcíu skúšal Tamudo a v 17. min aj Moisés Hurtado pokusom z 25 metrov, gólman Palop bol však na mieste. V neustálom daždi prakticky vzápätí rozohral brankár Sevilly rukou dlhú loptu na Adriana Correiu, ten si poradil s Davidom Garcíom aj s gólmanom Iraizozom a poslal obhajcu trofeje do vedenia - 0:1. "Periquitos" (andulky, pozn.) nezložili zbrane a už o desať minút sa vrátili do stretnutia. Riera vystrelil spoza šestnástky a jeho pokus nešťastne tečoval za Palopa obranca Daniel Alves - 1:1.
Po zmene strán pokračovali oba tímy v útočnej hre a snažili sa strhnúť vedenie na svoju stranu. Blišie k tomu mal Espanyol, keď v 56. min nebezpečne vystrelil Tamudo a o dve minúty neskôr dokonca Riera opečiatkoval aj brvno, Palop však svoj tím podržal. Dôležitý okamih zápasu prišiel v 68. min, keď hlavný arbiter Švajčiar Massimo Busacca ukázal defenzívnemu stredopoliarovi "bielo-modrých" Moisésovi Hurtadovi druhú žltú a následne červenú kartu po faule pred šestnástkou na striedajúceho Keržakova. Zverenci trénera Ernesta Valverdeho tak dohrávali s desiatimi mužmi. Od tohto momentu sa Sevilla snažila využiť svoju početnú prevahu, vypracovala si niekoľko dobrých príležitostí, no ani jednu z nich do konca riadneho hracieho času nedokázala využiť.
V nadstavenom čase pokračovala jednoznačná prevaha tímu z Andalúzie, no proti dobrej organizovanej obrane Kataláncov sa dlho nevedeli presadiť. Dokázal to až v poslednej minúte prvej nadstavenej pätnásťminútovky útočník Kanouté, ktorý zužitkoval jeden z mnohých centrov z pravej strany od striedajúceho Jesúsa Navasa a poslal aktuálne tretí tím španielskej Primera Division do vedenia - 2:1. V druhom predĺžení nevyužila Sevilla v podaní Puertu v 112. min či Daniela Alvesa v 114. min obrovské šance na zvýšenie náskoku (skvelými zákrokmi sa blysol gólman Iraizoz), čo sa tímu FC vypomstilo o minútu neskôr, keď spoza šestnástky nechytateľne trafil striedajúci Jonatas - 2:2. Prekvapení Sevilčania sa už nezmohli na odpoveď a na rad tak prišiel penaltový rozstrel. V ňom sa športové šťastie priklonilo na stranu Sevilly, ktorá sa tak radovala z úspešnej obhajoby Pohára UEFA.