23. januára 2015

Víťazom super-G Paris, kombináciu si Hirscher pripravil sľubne

Taliansky lyžiar Dominik Paris.

Taliansky lyžiar Dominik Paris. Foto: TASR/AP
Kitzbühel 23. januára (TASR) - Talian Dominik Paris vyhral v piatok super-G Svetového pohára v rakúskom Kitzbüheli. Druhý skončil so stratou 6 stotín domáci Matthias Mayer a tretí jeho krajan Georg Streitberger (+0,34).

Okrem špeciálneho hodnotenia mali preteky aj druhý rozmer - spolu s podvečerným jedným kolom slalomu sa zaratúvali do alpskej kombinácie. Vzhľadom na náročnosť legendárnej trate Streif sa v Kitzbüheli jazdí do súťaže všestrannosti nie zjazd, ale superobrovský slalom na skrátenom kurze. Zo silných kombinátorov si na ňom najsľubnejšiu pozíciu vybojoval Francúz Alexis Pinturault, ktorý ako špičkový borec medzi hustými bránkami stratil iba 1,47 s. Vedúci muž SP a obhajca trofeje Marcel Hirscher zaostal za Parisom 2,78 a pre Rakúšana skvele vyšlo porovnanie s Nórom Kjetilom Jansrudom. Prenasledovateľ v celkovej klasifikácii na oveľa lepšieho slalomára Hirschera "urobil" len dve sekundy. Jansrud ako v súčasnosti najlepší pretekár super-G navyše sklamal v špeciálnej kĺzavej súťaži, lebo sa nezmestil do prvej päťky a prišiel o balík bodov.

Slovák Adam Žampa čakal na štarte s vysokým číslom 70 a s nesmierne zložitou ambíciou vojsť do prvej tridsiatky v disciplíne, ktorú nemá príliš natrénovanú. Nešlo len o pár bodov za super-G, ale aj o dobré štartové číslo do slalomovej časti kombinácie.