![]()  | 
        
| Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
| 
              Utorok  4.11.2025 
         | 
        Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky | 
| 
              Meniny má Karol 
         | 
        Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino | 
| 
              | 
        
             | 
        
              | 
        
                 | 
        
             | 
    
| 
			 | 
20. októbra 2016
Vláda v Madride vyzvala separatistov z ETA na rozpustenie
Zamaskovaní členovia ETA
Zdieľať
Zamaskovaní členovia ETA Foto: TASR/APV priestoroch parlamentu v španielskej metropole to dnes novinárom povedal minister vnútra Jorge Fernández Díaz, a to pri príležitosti 5. výročia vyhlásenia niekdajších baskických teroristov, že rezignujú na násilné akcie.
Za práva asi 600 stále uväznených členov ETA sa opakovane konajú v Baskicku demonštrácie za účasti desaťtisícov ľudí. Najčastejšie sa ich kritika dotýka umiestnenia týchto väzňov v zariadeniach ďaleko od domova, ale koniec tzv. politiky rozptýlenia požaduje aj tamojšia vládna konzervatívna separatisticky orientovaná Baskická nacionalistická strana, uviedla tlačová agentúra DPA.
Hnutie Baskicko a jeho sloboda (ETA) vzniklo pôvodne ako hnutie odporu proti Francovej diktatúre v roku 1959. Ani po návrate krajiny medzi demokratické štáty starého kontinentu v roku 1975 však jeho členovia neprestali so zbraňami v rukách a prostredníctvom teroristických akcií bojovať za nezávislé Baskicko. Koniec ozbrojeného boja deklarovali až v roku 2011 a odvtedy nespáchali žiadne útoky. Doteraz však nerozpustili svoje štruktúry v podzemí a neodovzdali ani zbrane.
Útoky organizácie si vyžiadali viac ako 800 obetí.
3 le gon
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR
