Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. januára 2008

Vo vysokohorskom teréne trvá mierne lavínové nebezpečenstvoVo vysokohorskom teréne Tatier je mierne lavínové nebezpečenstvo, t. j. druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice.Zdieľať
Vo Fatrách trvá malé lavínové nebezpečenstvo, t. j. prvý stupeň. Snehová pokrývka je na ojedinelých extrémnych strmých svahoch len mierne spevnená, inak všeobecne dobre spevnená. Možný je ojedinelý výskyt menších doskových lavín pri veľkom mechanickom zaťažení. Väčšie samovoľne vzniknuté lavíny sa neočakávajú. Pri zohľadnení lokálnych extrémnych strmých svahov prevládajú dobré podmienky na vysokohorské túry.

Pre sneženie a silný vietor má lavínové nebezpečenstvo v najbližších 24 hodinách stúpajúcu tendenciu.
Na horách bolo dnes ráno oblačno až zamračené, v nižších polohách s mrholením, dažďom alebo dážď so snehom, vo vyšších polohách so snežením. Oteplilo sa, teplota vzduchu sa pohybovala od -8°C do +3°C. Fúkal čerstvý až prudký vietor južných smerov s rýchlosťou do 75 km/h, na hrebeňoch hôr vietor s rýchlosťou víchrice, v nárazoch až do 100 km/h. Za uplynulých 24 hodín pripadlo do 15 cm nového snehu. Nový sneh je silným vetrom previevaný na záveterné svahy, kde vytvára menej stabilné snehové dosky, preveje alebo snehové vankúše.
Málo stabilné snehové vrstvy hranatozrnného snehu alebo dutinovej inoväte sa vytvorili na severných expozíciách. Ako informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej, pri veľkom mechanickom zaťažení sa môžu odtrhnúť stredne veľké doskové lavíny.

Vaše denne aktualizované snehové správy - spravodajstvo

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SR sa nedokázala očistiť od zlyhaní Mečiarových vlád
<< predchádzajúci článok
India láka telekomunikačných operátorov viac ako Čína

Vo vysokohorskom teréne trvá mierne lavínové nebezpečenstvo - diskusné fórum čitateľov