Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. júna 2012

Vojnový zločinec Demjanjuk nedostane štátne občianstvoSúd v americkom meste Cleveland vo štvrtok odmietol žiadosť o prinavrátenie občianstva zosnulému vojnového zločincovi Johnovi Demjanjukovi. Podľa súdu v štáte Ohio odsúdený zločinec, ...Zdieľať
vojnovy zlocinec john demjanjuk CLEVELAND 29. júna (WEBNOVINY) - Súd v americkom meste Cleveland vo štvrtok odmietol žiadosť o prinavrátenie občianstva zosnulému vojnového zločincovi Johnovi Demjanjukovi.


Podľa súdu v štáte Ohio odsúdený zločinec, ktorý desaťročia žil a pracoval v USA, nemôže občianstvo nadobudnúť posmrtne.

Podľa jeho právnych zástupcov však americká vláda neposkytla potenciálne dôležité dokumenty, ktoré mohli vrhnúť priaznivejšie svetlo na predostretú žiadosť o vrátenie občianstva.

Toho Demjanjuka zbavili v roku 2002 a ten tak zomrel ako osoba bez štátnej príslušnosti.

Demjanjuk zomrel v marci v opatrovateľskom ústave v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko. Deväťdesiatjedenročný zločinec podľahol komplikáciám spojeným s jeho celkovým zlým zdravotným stavom. V roku 2011 ho uznali vinným a mníchovský súd ho odsúdil na päť rokov väzenia.

Obrazom: Vojnový zločinec John Demjanjuk


Demjanjuk, ktorého v roku 2009 deportovali zo Spojených štátov do Nemecka, bol podľa verdiktu spoluzodpovedný za smrť vyše 28-tisíc ľudí v nacistickom vyhladzovacom tábore na okraji poľského mesta Sobibór a hrozilo mu doživotie. Jeho právnici sa však voči rozsudku odvolali a pre jeho vysoký vek ho nakoniec prepustili.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Americký minister spravodlivosti Holder pohŕdal Kongresom
<< predchádzajúci článok
Aj šťastie už má svoj medzinárodný deň, schválilo ho OSN