26. marca 2012

Volejbalové stretnutie sa bude pre chybu rozhodcu opakovať

Prvý zápas semifinále volejbalovej extraligy žien medzi Doprastavom Bratislava a Paneurópou Bratislava sa bude opakovať. Rozhodla o tom v pondelok Súťažná komisia Slovenskej volejbalovej ...

volejbal BRATISLAVA 26. marca (WEBNOVINY) - Prvý zápas semifinále volejbalovej extraligy žien medzi Doprastavom Bratislava a Paneurópou Bratislava sa bude opakovať.

Rozhodla o tom v pondelok Súťažná komisia Slovenskej volejbalovej federácie.

Dôvodom je chyba rozhodcov, ktorí v koncovke druhého setu za stavu 23:20 pre Doprastav nedovolili Paneurópe vykonať výnimočné striedanie za zranenú Lucia Bognárovú, čím porušili pravidlá. Výsledok prvého zápasu sa tak ruší a Doprastav vedie v sérii nad Paneurópu 1:0.

Na základe spomenutého zranenia muselo družstvo hostí použiť tzv. výnimočné striedanie, čo medzinárodné pravidlá volejbalu umožňujú. Paneurópa chcela Bognárovú vystriedať za Kubaliakovú, ale druhý rozhodca stretnutia Peter Bajči to zamietol s tým, že Kubaliaková už predtým Bognárovú striedala. Následne chcel tréner Paneurópy Michal Bella poslať za zranenú hráčku na ihrisko ďalšiu smečiarku Mócikovú, ktorá už v spomínanom sete takisto hrala.

Rozhodca zamietol striedanie

Aj toto striedanie však rozhodca Bajči zamietol s odôvodnením, že vystriedať Bognárovú môže len hráčka, ktorá sa do hry v sete ešte nezapojila. Pravidlá však hovoria o tom, že do hry v prípade výnimočného striedania môže zranenú hráčku nahradiť ktorákoľvek hráčka sediaca na lavičke okrem libera, respektíve za libera vymenenej hráčky.

"Týmto došlo k jednoznačnému porušeniu pravidiel volejbalu zo strany druhého rozhodcu Petra Bajčiho, čím bol ovplyvnený priebeh a výsledok stretnutia. Na základe týchto skutočností podalo družstvo Paneruópa námietku voči priebehu stretnutia z dôvodu porušenia pravidiel rozhodcom Bajčim. Námietku, ktorá bola doručená v termíne a obsahovala všetky náležitosti ako to stanovujú športovo-technické dokumenty SVF, sme prijali a zaoberali sme sa ňou. Všetci sme sa zhodli jednoznačne na tom, že prišlo k jednostrannému porušeniu pravidiel zo strany rozhodcov a na základe toto v súlade s článkom 25. bod 3 Súťažného poriadku volejbalu, nariaďujeme stretnutie zopakovať a výsledok dosiahnutý na ihrisku dňa 21. marca sa ruší," vysvetlil súťažný riaditeľ Slovenskej volejbalovej federácie Ľubo Stražay.

Opakovaný zápas sa musí odohrať do 15. apríla po dohode oboch súperov. V prípade, že sa kluby nedohodnú, rozhodne o termíne stretnutia riadiaca zložka SVF. Súťažná komisia odstúpila pochybenie zo strany rozhodcov Disciplinárnej komisii SVF, ktorá rozhodne o treste pre arbitrov.