07. septembra 2010

Vrečer celkovým víťazom Okolo Slovenska

Slovinec Robert Vrečer sa stal celkovým víťazom 54. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska. Záverečnú 7. etapu po cestách v okolí Jaslovských ...

vrecer Foto: SITA/Peter Pašuth

JASLOVSKÉ BOHUNICE 7. septembra (WEBNOVINY) - Slovinec Robert Vrečer sa stal celkovým víťazom 54. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska. Záverečnú 7. etapu po cestách v okolí Jaslovských Bohuníc (148,7 km) vyhral Belgičan Wouter Wippert. Na pretekoch si výborne počínal Slovák Maroš Kováč, ktorý obsadil konečnú 3. priečku. Cyklista Dukly Trenčín Merida zaostal za celkovým víťazom o 1:37 min. Na 2. pozícii na tradičných etapových pretekoch skončil Nemec Timon Seubert.

V záverečnej etape v hromadnom špurte za víťazným Wippertom finišovali na ďalších miestach Alexander Porsev z Ruska a Daniel Schorn z Rakúska. Slovák Kováč sa ešte pokúšal vybojovať bonifikačné sekundy, napokon finišoval na 8. mieste.

Slovinec Vrečer si za celkové prvenstvo zo slovenských ciest odváža 2700 eur a 40 bodov do rebríčka UCI. Kováč do kontinentálneho rankingu vybojoval 16 bodov za umiestnenie plus ďalších päť za 2. miesto vo 4. etape.

Vrečer je po Andrejovi Hauptmanovi (1998) druhým slovinským víťazom pretekov. O svojom prvenstve rozhodol ešte počas víkendu v Čadci, kde triumfoval v dojazde 4. etapy i následnej časovke. "Je to jeden z najväčších úspechov mojej kariéry. Oveľa viac si však cením triumf na Giro del Medio Brenta. Okolo Slovenska boli náročné preteky, víťazstvo si veľmi cením. Predtým tu triumfoval Andrej Hauptman, ktorý ma v minulosti viedol," povedal Vrečer, ktorý je ´cestárom´ iba päť rokov. S cyklistikou začal ako dvadsaťročný, najskôr sa však venoval iba horským bicyklom.

V záverečnej etape sa približne 20 km po štarte zrodil únik trojčlennej skupiny Stanislav Kozubek, Andrej Solomenikov a Zico Waeytens. Vo Veľkých Kostoľanoch na 75. km narástol náskok tria na pelotón na 3:40 min a Kozubek bol v tej chvíli virtuálnym lídrom. Následne balík stratu znížil a ďalších 40 km sa pohyboval približne na úrovni dvoch minút. V záverečnom okruhu v okolí cieľovej obce napokon pelotón skupinu pohltil a rozhodovalo sa v šprintérskej koncovke. V nej si najlepšiu pozíciu vybojoval Wouter Wippert. Vrečer spolu s tímovými kolegami z Perutniny Ptuj prešiel cieľovou čiarou na konci pelotónu s víťazným gestom.

Slovenskí futbalisti vyhrávajú v Rusku 1:0