Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. októbra 2007

VšZP potrebuje údaje Slovákov poistených v štátoch EÚAk je živiteľ rodiny zárobkovo činný v inom členskom štáte Európskej únie (EÚ) alebo na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku či Švajčiarsku a jeho nezaopatrení rodinní príslušníci majú ...Zdieľať

BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) - Ak je živiteľ rodiny zárobkovo činný v inom členskom štáte Európskej únie (EÚ) alebo na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku či Švajčiarsku a jeho nezaopatrení rodinní príslušníci majú bydlisko v Slovenskej republike, musia sa stať poistencami toho štátu, v ktorom je poistený živiteľ rodiny. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Petra Balážová. VšZP preto žiada poistencov poistených v iných členských krajinách EÚ, aby jej oznámili svojich nezaopatrených rodinných príslušníkov. "Na základe prijatých oznámení budú nezaopatrení rodinní príslušníci prihlásení do tej zdravotnej poisťovne, v ktorej je prihlásený aj ich živiteľ," uviedla Balážová. Slovenská poisťovňa sa stane ich registrujúcou zdravotnou poisťovňou v mieste bydliska a vystaví im nový slovenský preukaz poistenca označený skratkou EÚ, ktorým sa budú preukazovať pri návšteve lekára na Slovensku, dodala. Podľa Balážovej budú mať dotknuté osoby nárok na plný rozsah zdravotnej starostlivosti nielen na území štátu, v ktorom sa nanovo poistili, ale aj na území Slovenskej republiky.

K nezaopatreným rodinným príslušníkom, ktorí sú naviazaní na živiteľa rodiny, patrí nezaopatrené dieťa do veku 26 rokov, ak druhý rodič nie je na Slovensku ekonomicky aktívny. Zároveň sem patrí aj manželka alebo manžel, ktorí sú poberateľmi rodičovského príspevku, alebo sa celodenne osobne starajú o dieťa vo veku do šesť rokov. Manželka alebo manžel, ktorí nie sú zamestnaní a nie sú samostatne zárobkovo činní, no pritom si sami platia zdravotné poistenie, alebo dosiahli dôchodkový vek, no nevznikol im nárok na dôchodok, alebo sú invalidní a nevznikol im nárok na invalidný dôchodok, sú taktiež nezaopatrení rodinní príslušníci naviazaní na živiteľa rodiny.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Princ William bude slúžiť v Kráľovskom námorníctve
<< predchádzajúci článok
Päťdesiatnička sa vydávala za tehotnú tínedžerku